TÜRKİYE AB’DEKİ YENİ NESİL SAVAŞ UÇAĞI PROJESİNE KATILABİLİR

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasına bir alternatif olarak Fransa-Almanya-İspanya ortaklığında başlatılan yeni nesil savaş uçağı projesine katılabileceğini ifade etti. Başkan Zeytinoğlu, AB’nin savunma alanında ABD’den bağımsız bir kapasite geliştirme çabasının bir unsuru olan savaş uçağının geliştirilmesinde Türkiye’nin yer alma olasılığının incelenmesini önerdi.

Başkan Zeytinoğlu şunları söyledi:

“Dassault Aviation ve Airbus’un geliştireceği yeni nesil savaş uçağının halen kullanılan Rafale ve Eurofighter’ın yerini alması planlanıyor. Bu yeni uçağa rakip olarak Birleşik Krallık’ta Tempest adlı yeni bir uçak geliştiriyor. 17 Haziran 2019 tarihinde Paris Airshow’da bir araya gelen Fransa, Almanya ve İspanya savunma bakanları üçlü bir işbirliği anlaşması imzaladılar. 2017’den beri geliştirilen “Gelecek Hava Muharebe Sistemi” kapsamında savaş uçağı ve dron gibi insansız hava araçları da eşlik edecek. Fransız ve Alman hükümetlerinin 2025 yılına kadar ortak savaş uçağı için 4 milyar avro yatırım yapmaları bekleniyor. İlk prototipin ise 2026 yılına kadar geliştirilmesi hedefleniyor. S400’lerin Rusya’da alınması sebebiyle F35 programının dışında bırakılması muhtemel olan Türkiye için alternatifler düşünülebilir. Avrupa’nın ortak savaş uçağı projesine Türkiye’nin katılım imkânının değerlendirilmesi gerekir.”

Başkan Zeytinoğlu, Türkiye’nin Eurosam kapsamındaki işbirliğine de değindi. Başkan Zeytinoğlu, Fransa ve İtalya ortaklığında 1989’da kurulan savunma sanayi şirketi Eurosam’ın geliştirdiği sistemlerin tek olarak veya diğer sistemlerle entegre olarak çalışabileceğini belirtti. İKV Başkanı, Türkiye’nin 8 Ocak 2018 tarihinde uzun menzilli hava ve füze savunma sisteminin gelişimi ve üretimi için Eurosam ile işbirliği anlaşması imzaladığını hatırlattı ve bu modelin ortak savaş uçağı için de uygulanabileceğini kaydetti.

Başkan Zeytinoğlu, AB’nin Kıbrıs açıklarında sondaj çalışmaları ile ilgili olarak, Türkiye’ye yaptırım uygulama kararını da eleştirdi ve savunma birliği oluşturmaya çalışan AB’nin Türkiye’ye olan ihtiyacının arttığını belirtti:

“Son dönemde ABD’nin Avrupa savunmasını üstlenme konusundaki isteksizliği AB’nin bu alanda kendi başının çaresine bakma aşamasına gelmesine yol açmıştır. Nitekim gerek Almanya Başbakanı Merkel gerekse Fransa Cumhurbaşkanı Macron bir savunma gücü oluşturma ve savunma sanayisini güçlendirme konusunu yaptıkları açıklamalarda vurgulamıştır. Bu kapsamda, önemli bir askeri güç olan İngiltere’nin AB’yi terk etmekte oluşu AB ortak savunma gücü açısından endişe vericidir. Türkiye gibi NATO’nun önemli bir müttefiki ve önemli bir bölgesel gücün AB ile savunma konusunda işbirliğini artırması AB’nin ortak savunma vizyonunu gerçekleştirmesini sağlayabilir. AB’nin Yapılandırılmış Daimi İşbirliği (PESCO) kapsamında başlatılan projelere üçüncü ülkelerin de katılabileceği AB Konseyince belirtilmiştir. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bu girişime Türkiye’nin katılımını engellemeye çalışacaktır. Ancak Türkiye’nin savunma anlamında yapabileceği önemli katkı AB’nin Kıbrıs meselesine yaklaşımının sorgulanmasına da yol açabilir.”

Son olarak, Başkan Zeytinoğlu, AB Konseyi’nin Türkiye’ye karşı aldığı yaptırım kararına da değindi:

“Kıbrıs açıklarındaki sondaj konusunda ise AB’nin tamamen Rum ve Yunan tezlerine itibar ederek, Türkiye’ye yaptırım uygulama kararı alması son derecede talihsizdir.  AB’nin Türkiye’ye bakışını daha gerçekçi bir çizgiye getirmesi ve işbirliği imkânlarını geliştirmesi gerekir. Türkiye de bu noktada AB’ye sırtını dönmek yerine ikna ve diyalog çabalarına devam etmelidir.”

2019

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT