AP SEÇİMLERİNİN ARDINDAN YENİ PARLAMENTOYA DAİR MERAK EDİLENLER

23-26 Mayıs tarihlerinde 28 üye ülkede gerçekleşen seçimlerin ardından yeniden şekillenen AP’deki temsiliyet, merkez sağ ve soldan politik skalanın farklı düzeylerine doğru dağıldı. Birliğin her beş yılda bir kabuk değiştirmesi artık alışılagelmiş olsa da fikir ayrılıklarının fazlasıyla keskinleştiği ve vatandaşların en büyük isteğinin “değişim” olduğu bu seçim birçok “ilk”e sahne oldu.  

3 Temmuz günü Parlamento’da gerçekleşen AP Başkanı oylamasında İtalyan sosyalist demokrat David-Maria Sassoli, koltuğu Antonio Tajani’den devralan isim olarak seçildi. İkinci turda Yeşiller’in adayı Ska Keller ve Muhafazakâr ve Reformistlerin adayı Jan Zahradil ve Avrupa Solu adayı Sira Rego ile birlikte yarışan sosyal demokrat Sassoli, 667 geçerli oyun 345’ini almayı başardı. Rakipleri Jan Zahradil 160, Ska Keller 119, Sira Rego ise 43 oy aldı.

İKV Uzman Yardımcısı Selvi Eren'in kaleme aldığı "AP Seçimlerinin Ardından Yeni Parlamentoya Dair Merak Edilenler" isimli değerlendirme notu, son gelişmeler çerçevesinde Parlamentodaki yedi grubun oy oranlarına dair detaylara yer veriyor. Avrupalı seçmenlerin tercihlerinin analiz edildiği değerlendirme notuna buradan ulaşılabilir. 

2019

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT