İKV, AP SEÇİMLERİ VE TÜRKİYE RAPORU SONRASINDA AB İLE İLİŞKİLER KONULU PANEL DÜZENLİYOR

23-26 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleşecek olan seçimler sonrası Avrupa Parlamentosundaki grupların nasıl şekilleneceğine dair heyecanlı bekleyiş sürüyor. Brexit’in gölgesinde geleceğine karar vermeye çalışan entegrasyon projesi için 2019 AP seçimleri özel bir anlam taşıyor. İlk defa 1979 yılında gerçekleşen AP seçimleri, 40’ıncı yıl dönümünde AB şüpheci görüşlere karşı verilen mücadeleye tanıklık edecek.

Bu yılki seçimlerde, mülteci krizinin de yarattığı çarpan etkisiyle birlikte popülist ve AB şüpheci görüşlerin Parlamentodaki oy oranını artıracağı düşünülüyor. Nitekim İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini’nin AB Üye Devletlerindeki popülist politikacılarla birlikte ideolojik bir dayanışma oluşturmaya çalışması, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın Juncker’i illegal göçün destekçisi olmakla suçlaması ve akabinde Avrupa Halk Partisi’ndeki (EPP) üyeliğinin askıya alınması gibi gelişmeler, popülist cephede güç kazanıldığına işaret ediyor.

Popülist görüşlerin AP’de güç kazanma ihtimalinin endişeyle izlendiği Türkiye’yi ilgilendiren bir diğer önemli gelişme, 29 Mayıs 2019 tarihinde açıklanması beklenen Avrupa Komisyonunun Türkiye Raporu olacak. Nitekim 17 Nisan 2018 tarihinde açıklanan Türkiye Raporu, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkeleri başta olmak üzere birçok alanda gerilemeler yaşandığını ortaya koymuştu. Türkiye’ye ilişkin hazırlanan 20’nci rapor olma özelliği taşıyan 2018 Türkiye Raporu, oldukça eleştirel yapısıyla katılım müzakerelerinin fiilen durmuş olduğunu yeniden gözler önüne sermişti. Bu anlamda 2019 Türkiye Raporu’nda da benzer uyarılar beklenmekle birlikte; AB’nin Türkiye ile ilişkilerde normalleşmeye gitme eğiliminde olabileceği düşünülüyor.

Söz konusu iki gelişmenin Türkiye-AB ilişkilerinde hayati bir öneme sahip olduğu düşüncesiyle İKV, 30 Mayıs 2019 tarihinde FNF ve TURABDER işbirliğiyle bir panel düzenliyor. Birbirinden değerli isimleri bir araya getirecek olan panelde AP seçimleri ve Türkiye Raporu bütüncül bir yaklaşımla ele alınacak. 

AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİ VE TÜRKİYE RAPORU SONRASI DEĞERLENDİRME: 
YENİ DÖNEMDE AB VE AB İLE İLİŞKİLER

30 Mayıs 2019 Perşembe 10.00-12.30

Esentepe Mah. Harman Sokak TOBB Plaza Konferans Salonu No:10
Levent Şişli İSTANBUL

09.30-10.00     KAYIT

10.00-10.15     AÇIŞ KONUŞMALARI

Doç. Dr. Zeynep ALEMDAR, TURABDER Genel Başkanı

Ayhan ZEYTİNOĞLU, İKV Başkanı

10.15-12.00     PANEL

Moderatör:     Prof. Dr. Gül GÜNVER TURAN

KONUŞMACILAR:

Doç. Dr. Çiğdem NAS, İKV Genel Sekreteri

Prof. Dr. Ebru CANAN SOKULLU, Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı

Nilgün ARISAN ERALP, TEPAV AB Enstitüsü Direktörü

Doç. Dr. Özlem KAYGUSUZ, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Sanem BAYKAL, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi

Doç. Dr. Zeynep ALEMDAR, TURABDER Genel Başkanı, Okan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı

12.00-12.30    SORU-CEVAP

Kayıt: Selvi Eren, seren@ikv.org.tr 0212 270 93 00

2019

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT