İKV GENEL SEKRETERİ AVRUPA HAREKETİ’NİN “YAŞAYAN DEMOKRASİ” ADLI ETKİNLİĞİNE KATILDI

İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, 34 ülkede kolları bulunan Avrupa taraftarı en büyük sivil toplum örgütlenmesi olan Uluslararası Avrupa Hareketi (EMI)’nin düzenlediği “Democracy Alive / Yaşayan Demokrasi” adlı festival etkinliğine katıldı. Demokrasi festivali 11-13 Nisan 2019 tarihlerinde Hollanda’nın turistik adası Texel’de yapıldı.

Türkiye’de EMI’yi temsil eden Türkiye-AB Derneği (TURABDER)’in düzenlediği “Parçalanmış bir Dünyada Sürdürülebilirlik” adlı oturuma katılan Doç. Dr. Nas, Türkiye’nin Avrupalılaşma süreci, demokrasinin önemi ve demokratik yapıların korunması gereğini vurguladığı konuşmasında, özellikle tüm dünyada yükselen aşırı sağ ve popülist akımların ve otoriterleşmenin demokrasiye karşı en büyük tehditlerden birini oluşturduğunu belirtti. Bu gibi tehditler karşısında aynı değerlere inanan sivil toplum örgütlerinin dayanışma içinde olmasını sağlayan EMI gibi hareketlerin önemine dikkat çekti.

Oturum TURABDER Başkanı Prof. Dr. Gül Günver Turan’ın moderatörlüğünde yapıldı. Prof. Turan’ın açış konuşmasının ardından, TURABDER Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Zeynep Alemdar ve TÜSİAD Brüksel Temsilcisi Dilek Aydın demokratik değerler, sürdürülebilirlik ve küresel gelişmelere değindikleri birer konuşma gerçekleştirdi. Yaşayan Demokrasi adlı festivalin önemli konukları arasında AB’nin Birleşik Krallık ile üyelikten ayrılma müzakerelerini yürüten Michel Barnier ve Avrupa Komisyonu’nun rekabetten sorumlu üyesi Margrethe Vestager de vardı. AB’nin Brexit müzakerecisi Barnier, Brexit’in gerek BK gerekse AB için bir kaybet-kaybet durumu oluşturduğunu belirtti ve geleceğin dünyasında Avrupa’nın önemini sürdürebilmesi için AB entegrasyon sürecinin güçlenerek devam etmesinin öneminin altını çizdi.

2019

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT