İKV BAŞKANI ZEYTİNOĞLU, KİK TOPLANTISINA KATILDI

Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) 38'inci toplantısı, 8-9 Nisan 2019 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleşti. Toplantının açılış oturumunda, Dışişleri Bakan Yardımcısı AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı, TOBB Başkanı ve Türkiye-AB KİK Eş Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye-AB KİK Eş-Başkanı Panagiotis Gkofas ve Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdürlüğü'nden Miriam Ferren  birer konuşma yaptı. İki gün süren 38’inci KİK toplantısında, Türkiye-AB ilişkileri, gümrük birliği, göçmen krizi, ekonomik gelişmeler ile Türkiye’deki istihdam ve sosyal konular uzmanların katılımı ile ele alındı.

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu 38’nci Türkiye-AB KİK toplantısı toplantısına katılarak, İKV’nin görüşlerini aktardı. Başkan Zeytinoğlu, gümrük birliğinin güncellenmesi ile ilgili görüşmelerin bir an önce başlaması gerektiğini vurguladı. İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, Türk sivil toplum kuruluşları adına bir sunum gerçekleştirerek, ilişkilerde yaşanan sorunları muhatapları ile paylaştı.

Karma İstişare Komitesi, Türkiye ile AB arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi ve sosyal ve ekonomik diyaloğun kurumsallaşması amacıyla oluşturulmuştur. AB tarafında Ekonomik ve Sosyal Komite üyeleri, Türkiye tarafında ise TOBB, TESK, TİSK, Türk-İş, Hak-İş, Kamusen, Memursen gibi işveren örgütleri, sendika ve diğer sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinden oluşmaktadır.

 

2019

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT