İKV HEYETİ DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI KAYMAKCI İLE GÖRÜŞTÜ

İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas ile Strateji ve İş Geliştirme Müdürü M. Gökhan Kilit, 1 Şubat 2019 tarihinde, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ile bir araya geldi. Bakan Yardımcısı Kaymakcı’yı İstanbul’da gerçekleşen bir AB proje etkinliği toplantısı akabinde ziyaret eden heyet, 2019 yılında AB ve Türkiye-AB ilişkilerinde beklenen gelişmeler ve İKV tarafından gerçekleştirilmesi öngörülen faaliyetler hakkında bir görüşme gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı diplomasi kariyerinin önemli bir bölümünde AB ile ilişkiler konusunda uzmanlaşmış ve bu konuda gerek akademik gerekse pratik olarak engin birikimi ve deneyimi olan bir isim. Görüşmede AB ve Türkiye-AB ilişkilerini faaliyetlerinin odağına yerleştirmiş, Türkiye’deki en eski ihtisas kurumu olan İKV’nin AB ile ilişkilere hangi alanlarda katkı yapabileceği ele alındı.

Görüşmede, 2019’da gerçekleşmesi beklenen AP seçimleri, Avrupa Komisyonu Başkanı ve AB Konseyi Başkanı’nın yenilenmesi, AP’nin Türkiye raporu ve Avrupa Komisyonu’nun Türkiye raporunun yayımlanması gibi gelişmeler değerlendirildi.  AB’nin karşı karşıya olduğu popülist ve aşırı sağ partilerin yükselişi ve AB karşıtı akımların güçlenmesi tehlikesinin AP seçimlerine de yansıması tehlikesi ele alındı.

Türkiye-AB ilişkileri açısından 2016 yılından beri herhangi yeni bir faslın açılmadığı katılım müzakerelerinin yeniden canlanmasının şartları ve katılım sürecinin yanında gümrük birliğinin güncellenmesi, mülteci işbirliği ve vize serbestliği gibi süreçlerin durumu görüşüldü.

Verimli geçen toplantının ardından, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı’ya alanındaki tek süreli yayın olan ve Sayın Bakan’ın yazısının da yer aldığı İKV Dergisi’nin Ocak sayısı takdim edildi.

 

2019

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT