İKV’DEN G20 BUENOS AİRES ZİRVESİ VE JAPONYA DÖNEM BAŞKANLIĞI’NA İLİŞKİN DEĞERLENDİRME NOTU

Hayata geçirilişinin 10’uncu yılında G20 Zirvesi ilk defa bir Güney Amerika ülkesinde gerçekleşti ve Arjantin 2018 yılında G20’ye ev sahipliği yaptı. Ekonomik bunalımla boğuşan ülke için G20, uluslararası arenada sesini duyurmak adına önemliydi. “Adil ve sürdürülebilir bir kalkınma için fikir birliği sağlamak” olarak belirlediği Dönem Başkanlığı teması kapsamında Arjantin, odaklanacağı öncelik alanlarını işin geleceği, kalkınma için altyapı ve sürdürülebilir gıdanın geleceği olarak belirledi.

Ülkenin başkenti Buenos Aires’te 30 Kasım-1 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleşen 13’üncü G20 Zirvesi’ne bir yıl boyunca üzerinde çalışılan öncelik alanlarına ilişkin liderlerin verdiği taahhütlerden daha çok liderlerin temasları damgasını vurdu. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi nedeniyle gözlerin üstünde olduğu Veliaht Prens Muhammad bin Salman zirvede en merak edilen isimlerin başında geliyordu. Bunun yanı sıra Ukrayna ile Rusya arasındaki gerginlik ve ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilimler Buenos Aires Zirvesi’nin öne çıkan konuları arasında yerlerini aldı.

Arjantin’in ardından G20’nin sürücü koltuğuna dünyanın en gelişmiş dördüncü ekonomisine sahip olan Japonya oturdu. Arjantin gibi Japonya’nın da ilk defa üstlendiği G20 Dönem Başkanlığı görevi kapsamında 14’üncü G20 Zirvesi, 28-29 Haziran 2019 tarihlerinde Osaka şehrinde düzenlenecek. Japonya’nın G20 Dönem Başkanlığı boyunca masaya yatıracağı konular arasında serbest ticaretin desteklenmesi, bilim ve teknolojinin teşvik edilmesi, küresel sağlık, iklim değişikliği ile mücadele, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve uluslararası kalkınma gibi konular yer alıyor.

İKV Uzman Yardımcısı Merve Özcan tarafından kaleme alınan “G20 Buenos Aires Zirvesi ve Ardından Bayrağı Devralan Japonya” başlıklı değerlendirme notuna buradan ulaşılabilir.

2019

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT