İKV BAŞKANI ZEYTİNOĞLU BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNDU

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 28-31 Ocak 2019 tarihleri arasında, AB’nin başkenti Brüksel’de bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Türkiye-AB ilişkileri hakkında AB kurumlarındaki ilgililerin görüşlerini almak ve İKV’nin bu konudaki görüşlerini aktarmak üzere Brüksel’e seyahat eden Zeytinoğlu, Vakfın temel amaçlarından olan Türkiye’nin AB entegrasyon sürecine katkıda bulunmaya yönelik faaliyetler gerçekleştirdi. Başkan Zeytinoğlu’ya Genel Sekreter Doç. Dr. Çiğdem Nas ve Brüksel Temsilcisi Haluk Nuray eşlik etti.

Başkan Zeytinoğlu Brüksel ziyareti münasebetiyle Türkiye’nin AB Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay’ı ziyaret etti. İKV heyetini kabul ettikleri için teşekkürlerini sunan Zeytinoğlu, Vakfın çalışmaları ve 2019 yılı için planlanan faaliyetlerinden söz etti. Başka Zeytinoğlu, Türkiye’nin AB sürecindeki sorun ve gecikmelere rağmen, İKV’nin AB sürecine katkı sunmaya ve Türkiye’nin tam üyeliği için çalışmaya devam ettiğini vurguladı. Büyükelçi Bozay, Başkan Zeytinoğlu’na ziyareti için teşekkür etti ve Vakfın Brüksel’de gerçekleştireceği faaliyetlere destek olmaktan memnuniyet duyacağını belirtti.

İKV Başkanı ve beraberindeki heyet Daimi Temsilcilikten sonra AB kurumlarındaki ilk ziyaretlerini Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu olan üyesi Johannes Hahn’ın kabinesinde Türkiye’den sorumlu Johannes Noack’a gerçekleştirdi. Bu ziyarette Türkiye’nin AB katılım müzakereleri ve Türkiye ile ilişkilerden sorumlu Hahn’ın bu konudaki faaliyetleri ve Türkiye-AB ilişkilerine bakışı görüşüldü. Başkan Zeytinoğlu, Türkiye’nin AB üyelik hedefini izlemeye devam ettiğini söyledi ve bu süreci hızlandırmak için AB’nin Türkiye’ye destek olmasının önemine işaret etti. Türkiye-AB katılım müzakerelerinin yeniden canlanmasının yanında, gümrük birliğinin modernizasyonu için resmi müzakerelerin başlamasının sürece yeniden hareket kazandıracağını belirtti ve bu müzakerelerin açılmasını engelleyen siyasi vetoların kaldırılmasının öneminden söz etti. AB ve Türkiye arasında 2016 yılındaki mülteci mutabakatı ile hareketlenen vize serbestliği diyaloğunun hala sonuçlanmamasının da ilişkilerde sorun yarattığını ve vizenin önemli bir fiziksel ve psikolojik bariyer oluşturduğunu vurguladı.

Noack ziyaretini takiben, Başkan Zeytinoğlu Avrupa Dış İlişkiler Servisi Türkiye sorumlusu Thomas Frellesen ve ekibini ziyaret etti. Başkan Zeytinoğlu AB dış ve güvenlik politikasından sorumlu olan bu AB kurumunda Türkiye’nin  AB’nin küresel bir aktör olması ve yakın coğrafyadaki etkinliği için son derecede önemli katkı yapacağını belirtti ve dış ve güvenlik politikası açılarından olası işbirliği alanlarını vurguladı. Bu ziyareti son olarak Avrupa Komisyonu Türkiye masası yetkilisi Bernard Brunet görüşmesi takip etti. Brunet ile özellikle Komisyon’un 2019 yılında yayınlayacağı Türkiye ülke raporu ele alındı ve Türkiye-AB ilişkilerini canlandırmak için atılması gereken adımlar vurgulandı.

Eurochambres Toplantısına Katılım:

Başkan Zeytinoğlu Brüksel ziyaretinin son gününde TOBB’un Brüksel Binası’ndaki konferans salonunda düzenlenen Eurochambres Olağanüsütü Genel Kurul toplantısına katıldı. Avrupa odalarını bir araya getiren çatı örgüt olan Eurochambres’da TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Başkan Yardımcılığı görevini yerine getiriyor. Olağanüstü Genel Kurul toplantısına Avrupa Komisyonu’nun Bütçe ve İnsan Kaynaklarından sorumlu üyesi Günther Oettinger özel konuk olarak katıldı ve bir konuşma gerçekleştirdi. Oettinger yükselen popülizm ve aşırı sağ karşısında Avrupa değerlerini savunmanın önemini vurguladı ve Mayıs ayında gerçekleşecek olan Avrupa Parlamentosu seçimlerinin AB’nin geleceği açısından son derecede önemli olduğunu belirtti.  Başkan Zeytinoğlu Oettinger’e 2020 sonrası AB bütçesinde Türkiye gibi aday ülkelere ayrılacak pay ile ilgili bir soru yöneltti ve Türkiye’nin AB müktesebatına uyumu ve AB ile ilişkilerini geliştiren projelere destek verilmeye devam edeceğini belirtti.

 

2019

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT