KPK EŞBAŞKAN YARDIMCISI KYRKOS, TOBB-İKV BRÜKSEL TEMSİLCİLİĞİNDE KONFERANS VERDİ

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eşbaşkan Yardımcısı, AP Sosyalist Grup (S&D) mensubu Yunan parlamenter Miltos Kyrkos, 17 Aralık 2018 tarihinde, TÖSED-BUSINESSTÜRK tarafından TOBB-İKV Brüksel Temsilciliğinde düzenlenen etkinlikte, Türkiye-AB ilişkileri konusunda Belçika’da bulunan Türk iş dünyası ve sivil toplum temsilcilerine konferans verdi. Etkinliğe, Belçika Başkonsolosu Dilşad Kırbaşlı Karaoğlu ve Brüksel Büyükelçiliği Müsteşarı Engin Solakoğlu katıldı.

Etkinliğin moderatörlüğünü üstlenen İKV Brüksel Temsilcisi Haluk Nuray, yaptığı açış konuşmasında, AB’nin içerisinde olduğu mevcut durumu ve dünden bugüne Türkiye-AB ilişkilerini değerlendirdi. 2018 AP Türkiye Raporu’nda Türkiye’nin katılım müzakerelerinin askıya alınmasının önerildiğine dikkat çeken Nuray, müzakere çerçeve belgesine atıfta bulunarak askıya almanın pratikte müzakereleri sonlandırmakla aynı anlamına geleceği uyarısında bulundu.

KPK Eşbaşkan Yardımcısı Kyrkos, konuşmasında AB’nin tam anlamıyla siyasi bir birlik yaratamadığını ve AB makinesinin vetolar nedeniyle çalışması gerektiği gibi çalışamadığını belirtti. Türkiye’nin üyeliğine karşı bazı kesimlerce sunulan Türkiye’nin çok büyük ve farklı olduğu iddialarına Kyrkos, Almanya’nın da çok büyük olduğunu ve AB içerisinde halihazırda kayda değer Müslüman bir nüfusun yaşamakta olduğunu söyleyerek yanıt verdi. AB’nin genç ve dinamik bir nüfustan istifade edeceğini belirten Kyrkos, Türkiye’nin de AB ile aynı değerler bütününü paylaştığını kaydetti.

Katılım müzakerelerindeki fasılların aslında reform reçetesi olduğunu belirten Kyrkos, reformların ancak bir bütün halinde benimsendiği takdirde sonuç vereceğini ve halkın reformlar konusunda en büyük destekçi olduğunu vurguladı.

2018 taslak AP Türkiye Raporu’na da değinen Kyrkos, raporda müzakerelerin askıya alınması tavsiyesinde bulunulmasından ve Türkiye ile katılım müzakerelerinin sonlandırılmasının konuşulmasından duyduğu endişeyi dile getirerek müzakere sürecinin devam etmesinin gerekliliğine dikkat çekti. Müzakere sürecinin hükümet için reformlar konusundaki yönlendirici olduğunu belirten Kyrkos, sözlerini “Türkiye’nin AB rüyası devam etmeli” diyerek sürdürdü. Kyrkos, Türkiye’nin ticaretinin büyük bölümünü AB ülkeleriyle yaptığı ve Türkiye’deki yabancı yatırımların üçte ikisinin AB kaynaklı olduğunu hatırlatarak Türkiye’nin yerinin Çin ve Rusya gibi ülkelerin yanı değil, AB olduğunu söyledi.

Müzakerelerin askıya alınması tavsiyesinde bulunan bir raporun AB kapısını Türkiye’ye kapatma riski taşıdığını belirten Kyrkos, bunun kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Benzer şekilde düşünen AP üyeleriyle birlikte taslak rapora yönelik değişiklik önergesi sunduklarını ve müzakere sürecinin muhafaza edilmesini ve hukukun üstünlüğü alanında atılacak reform adımlarına odaklanılmasını önerdiklerini kaydetti. AP Dış İlişkiler Komitesi’nin ocak ayında raporu oylayacağını hatırlatan Kyrkos, aynı zamanda Türk sivil toplumunun da harekete geçerek AP’ye müzakereleri durdurmaması ve Türkiye’nin AB rüyasının sonlandırmaması konusunda çağrıda bulunmaya davet etti.

Kyrkos’tan sonra söz alan Brüksel Büyükelçiliği Müsteşarı Engin Solakoğlu da Türkiye-AB ilişkileri hakkındaki değerlendirmelerini paylaştı.

 

2018

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT