İKV, GÖÇ ALANINDA ÇALIŞAN STK’LARLA BİR ARAYA GELDİ

İKV, 2 Kasım 2018 tarihinde AP Türkiye Forumu işbirliğiyle AP Üyelerinin asistanlarını, İstanbul’daki Merkez Ofisinde Türkiye’de göç alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya getirdi.

İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas’ın açış konuşmasının ardından, göç alanında çalışan sivil toplum temsilcileri ile Türkiye Forumu Genel Sekreteri Laura Batalla Adam, Avrupa Halklar Partisi (EPP) Üyesi Franc Bogovic’in asistanı Gregor Kosir, Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Üyesi Urmas Paet’in asistanı Kati Parn, Sosyal Demokrat Grubu’ndan Claudia ?apardel’in asistanı Catalina-Elena Prisacaru ve yine Sosyal Demokratlardan Javi Lopez’in asistanı Aranzazu Calvera Cosculluela fikir alışverişinde bulundu.

Toplantıda ilk olarak, İKV’nin de Yürütme Kurulunda yer aldığı, 10-11 Mayıs 2018 tarihlerinde aralarında mülteci ve mültecilere ev sahibi toplumların temsilcilerinin de bulunduğu 29 ülkeden 156 katılımcıyla İstanbul’da gerçekleşen Uluslararası Mülteci Kongresi hakkında bilgi paylaşıldı. Devamında, toplantıda temsil edilen sivil toplum kuruluşları; İGAM, ERG, Hayata Destek, Uluslararası Mavi Ay, INGEV, KEDV, Asil Vakfı ve Oxfam Türkiye, göç meselesine ilişkin mevcut çalışmalarını ve yaklaşımlarını paylaştı. Toplantının son bölümünde ise mülteci kadınların durumundan Türkiye’de göçün hukuki boyutuna, geçici koruma altındaki Suriyelilerin eğitiminden sosyal uyuma ve Türkiye-AB sınır güvenliği işbirliğine kadar çeşitli konularda AP delegasyonu ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri değerlendirmelerde bulundu.

 

2018

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT