İKV VE BERABERİNDEKİ AP HEYETİ ANKARA’DA TEMASLARDA BULUNDU

İKV ile AP Türkiye Forumu ortak projesi kapsamında, AP Üyelerinin asistanlarından oluşan delegasyon, 31 Ekim-2 Kasım tarihlerinde Türkiye’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Söz konusu ziyaretin 1 Kasım 2018 tarihli ikinci gününde İKV’nin eşlik ettiği heyet, Ankara’da resmi temaslarda bulundu. Heyet, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ile TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar’a birer ziyaret düzenledi.

Ankara temaslarında ilk ziyareti Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Kaymakcı’ya düzenleyen heyet, AB Başkanlığında kabul edildi. Görüşmede, Türkiye Forumu Genel Sekreteri Laura Batalla Adam, Avrupa Halklar Partisi (EPP) Üyesi Franc Bogovic’in asistanı Gregor Kosir, Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Üyesi Urmas Paet’in asistanı Kati Parn, Sosyal Demokrat Grubu’ndan Claudia ?apardel’in asistanı Catalina-Elena Prisacaru ve yine Sosyal Demokratlardan Javi Lopez’in asistanı Aranzazu Calvera Cosculluela’dan oluşan heyete İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, İKV Araştırma Müdürü Çisel İleri ve İKV Uzmanı Ahmet Ceran eşlik etti.

İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Nas’ın ziyaret programının kapsamına ve AP Üyelerinin asistanlarının dahil edildiği projenin dayandığı motivasyona ilişkin kısa giriş konuşmasının ardından Büyükelçi Kaymakcı görüş ve değerlendirmelerini heyetle paylaştı. Gümrük Birliği’nin modernizasyonu ile vize serbestliği diyaloğunun ilişkilerin geleceği açısından önemini vurgulayan Büyükelçi Kaymakcı, önümüzdeki dönemde yargı ve temel haklar alanında önceliklendirilen reform hamleleri hakkındaki değerlendirmelerini heyetle paylaştı. Büyükelçi Kaymakcı’nın değerlendirmelerinde, dört yıl sonra yeniden toplanan Reform Eylem Grubunun kararlarına yaptığı atıf dikkat çekti. Büyükelçi Kaymakcı, sadece bu çerçevede değil, Adalet Bakanlığı bünyesinde de AB normlarına uyum hedefiyle atılan adımların hız kazandığını ifade etti. Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın bir diğer önemli gündem maddesi önümüzdeki dönemde, gündemde yer bulması beklenen AP Türkiye raporuydu. Büyükelçi Kaymakcı, adil ve tarafsız bir rapor beklentisini yineledi.

AP Üyelerinin asistanlarından ve İKV temsilcilerinden oluşan heyetin ikinci ziyareti, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar’a gerçekleşti. Uyum Komisyonu Başkanı Gürpınar’ın heyeti TBMM Komisyonlar Binası’nda ağırladığı ziyaretin ana gündem maddesi Türkiye-AB ilişkilerinde pozitif gündemin tesisiydi. Komisyon Başkanı Gülpınar, meclis diplomasisinin önemini vurguladığı değerlendirmelerine, ikili ve çok taraflı temasların artırılması gerekliliğinin altını çizerek başladı. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası girilen restorasyon ve güvenliğin yeniden tesisi döneminde gerekli ve önemli adımlar atıldığının altını çizen Gülpınar, son dönemde yeniden bir reform ivmesi yakalandığını ve bunun bir göstergesi olarak da Reform Eylem Grubu’nun toplandığını, Adalet Bakanlığının eylem planı hazırlıklarına hız verdiğini belirtti. Türkiye ve AB’nin karşı karşıya olduğu bölgesel ve küresel terör, göç akınları ve bölge ülkelerdeki istikrarsızlıklar gibi konularda Türkiye ve AB’nin işbirliğinin önemini hatırlatan Gülpınar bir diğer kritik alan olarak çevrenin, su kaynaklarının korunmasına dikkat çekti. Komisyon Başkanı Gülpınar, önümüzdeki dönemde benzer nitelikteki diyalog köprülerinin artması gerektiğini de belirtti. Heyetin Ankara temasları, TBMM’deki önemli, tarihi kısımların ve 15 Temmuz darbe girişiminde zarar gören noktaların ziyaret edildiği parlamento turuyla son buldu.

 

2018

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT