“TÜRKİYE İLE ÜYELİK SÜRECİNİN BİTİRİLMESİ AB İÇİN DE OLUMSUZ OLUR”

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme müzakerelerinden sorumlu Üyesi Johannes Hahn’ın Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin tamamen durdurulması yönündeki beyanatı üzerine bir açıklamada bulundu.

Başkan Zeytinoğlu bugüne kadar Türkiye ile müzakere sürecini savunan bir kurum olan Avrupa Komisyonu’nda böyle bir açıklama gelmesini son derecede talihsiz bir gelişme olarak nitelendirdi ve sözlerini şöyle devam etti:

“Komisyonu’nun genişleme müzakerelerinden sorumlu üyesi Johannes Hahn’ın die Welt gazetesine yaptığı açıklamaları son derecede talihsiz buldum. Türkiye ile üyelik müzakerelerinin tamamen sonlandırılması ve bunun yerine yeni bir süreç geliştirilmesini salık veriyor. Bugüne kadar Türkiye ile müzakerelerin kesilmesini Avusturya gibi bazı Üye Devletlerden ve siyasetçilerden duymuştuk. Ancak AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu bu konuda müzakereleri devam ettirme yönünde bir yaklaşım sergilemişti. Geçtiğimiz nisan ayında Avrupa Komisyonu’nun Türkiye raporunun açıklanması sırasında da kriterleri yerine getirmesine bağlı olarak Türkiye için kapının açık olduğu mesajı verilmişti. Komisyonun AB mimarisinde özel bir konumu var. AB hukukunun gözeticisi, ‘Antlaşmaların bekçisi’ olduğunu söylüyoruz. Böyle bir konumdaki bir kurumdan Türkiye ile ilişkilerin kurumsal ve hukuki yönlerini dikkate almayan bir açıklama gelmesi endişe verici”.

“Türkiye Zaten AB için Ortak Ülkedir. Tam Üyeliğin Alternatifi Yoktur”

Başkan Zeytinoğlu, Türkiye için tam üyelik dışında bir alternatifin düşünülemeyeceğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Komisyon üyesi Hahn tam üyelik müzakerelerinin kesilmesini ve bunun yerine farklı bir ilişkinin geliştirilmesini öneriyor ki bu akla “imtiyazlı ortaklık”, “stratejik ortaklık” gibi modelleri getiriyor. 2004 yılından beri bu önerileri zaman zaman duyuyoruz. Ancak imtiyazlık ortaklık denilen ilişkinin bugüne kadar bir türlü içi doldurulamadı. Türkiye 1963 Ortaklık Anlaşması esasında zaten AB’nin ortağıdır. Türkiye için bu saatten sonra yegâne hedef tam üyeliktir. Alternatifi yoktur. Terörle mücadeleden, dış politikaya, ticaretten, enerjiye kadar, AB’nin Türkiye’ye ihtiyaç duyduğu birçok konuda en ideal ortaklık tam üyelik perspektifinde gerçekleşebilir. Tam üyelik perspektifi ortadan kalkarsa, Türkiye’nin AB’ye bakışı ve yaklaşımı da farklı olur”.

“Hahn’ın Açıklaması AB Sürecinde Daha Fazla Zaman Kaybetmeden İlerlememiz Gerektiğini De Hatırlatıyor”

Başkan Zeytinoğlu, Komisyon üyesi Hahn’ın açıklamalarının Türkiye için uyarıcı nitelikte olması gerektiğini belirtirken, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Türkiye ile müzakerelerin durdurulması açıklamasının genişleme müzakerelerini yürütmekle sorumlu bir yetkiliden gelmesi endişe verici. Türkiye olarak daha fazla vakit kaybetmeden süreci canlandırmaya yönelik adımları atmamız gerektiğini ortaya koyuyor. AB ile süreç 2 yıldır ilerlemiyor. Artık bir 2 yıl daha kaybetmeye tahammülümüz yok. Gerek hukuk reformu alanında atılacak adımlar, gerekse diplomatik girişimler ile AB sürecini tekrar rayına oturtmayı hedeflemeliyiz.”

 

2018

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT