İKV BAŞKANI KARTEPE ZİRVESİ’NDE KONUŞTU

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, 26-28 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleşen Kartepe Zirvesi’ne konuşmacı olarak katıldı. Ana teması, Göç, Mültecilik ve İnsanlık olarak belirlenen Kartepe Zirvesi 2018 kapsamında konferanslar, çalıştaylar ve özel oturumlar gerçekleşti.

Zirve’nin ilk günü yapılan “Uygarlık ve Göç” isimli panelde konuşan İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, göç ve sığınma konusunda uluslararası işbirliğinin önemine vurgu yaparken, insanların evlerini bırakıp göç etmeye iten nedenler ile ortak mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Zeytinoğlu, AB ile Türkiye arasında 18 Mart 2016’da mülteci uzlaşısı gereği Suriyeliler için sağlanan proje finansmanının, mültecilerin yoğun yaşadığı bölgelerde altyapı projelerine harcanması gerektiğini vurguladı.

Zirve’nin ikinci günü gerçekleşen “Göç ve Ekonomi” başlıklı panelde bir konuşma yapan İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, gelişmiş Batı ekonomilerinin kalifiye göçmene ihtiyaç duyduğunu söylerken, Avustralya, ABD, Almanya ve İngiltere gibi ülkeler nitelikli göçmenleri çekmek için çeşitli programlar uyguladığını ifade etti.  Avrupa ve ABD’den gelen veriler göçmenlerin ekonominin en dinamik sektörlerindeki işgücüne katkıda bulunduğunu gösterdiğini belirten Nas, 2004-2014 yılları arasında, ABD’de işgücündeki artışın yüzde 47’sini, Avrupa’da ise yüzde70’ini yaşanan göçün meydana getirdiğini söyledi.

 

2018

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT