TOBB VE İKV AB BÜYÜKELÇİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İktisadi Kalkınma Vakfı ve AB Türkiye Delegasyonu işbirliğinde, Avrupa Birliği Üyesi Ülkelerin Türkiye Büyükelçileri ile çalışma yemeği, 19 Ekim 2018 tarihinde,  TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi. Çalışma yemeğinin açış konuşması, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve AB Türkiye Delegasyon Başkanı Büyükelçi Christian Berger tarafından gerçekleşti. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğindeki yemekte Türkiye-AB ilişkileri ele alındı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada iş dünyasının, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecini desteklediğinin altını çizdi. 50 yılı aşkın tarihe bakıldığında, Avrupa Birliği’nin en büyük başarısının, “genişleme”  süreci olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu “Genişleme süreci, Avrupa Kıtasına, demokrasi, istikrar, güvenlik ve refahı yaygınlaştırmıştır. Dolayısıyla, genişleme sadece Birliğe katılan ülkeler için değil, Avrupa Birliği içinde olan ülkeler için de kazanım sağlamaktadır. Biz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, iş dünyası olarak, Türkiye’nin Avrupa Birliği katılım sürecini bu nedenle destekliyoruz. Sürecin yeniden canlandırılmasının Türkiye için de Avrupa Birliği için de önemli olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

2018 yılı Ekim ayı itibariyle bakıldığında, Türkiye-AB ilişkileri kapsamının daraldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “29 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşen Türkiye-AB liderler toplantısından sonraki ortak açıklamada Türkiye-AB ortak gündemi şu konulardan oluşuyordu: Katılım müzakerelerinin hızlandırılması, yeni fasılların müzakereye açılması, Gümrük Birliği modernizasyonu, vize serbestisi, Türkiye-AB yüksek düzeyli ekonomik diyalog, terörizmle mücadele, Türkiye-AB Zirveleri – yıllık iki zirve, göç ve Suriyeli mülteciler, yüksek düzeyli enerji diyaloğu, yüksek düzeyli siyasi diyalog. Bu ve benzeri, Türkiye’yi AB üyeliğine yaklaştıracak çok sayıda konu, o dönemde gündemdeydi. 26 Mart 2018 tarihindeki Varna Zirvesi’nde, ortak konu listesi, maalesef son derece daralmıştır. Listede, mülteciler/göçmenler, terörizmle mücadele, Türkiye’de hukukun üstünlüğü, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi ile Suriye ele alınmıştır. Bu durum iş dünyası için son derece üzücüdür. Oysa Türkiye ile AB iktisadi olarak birbirlerinin ortağıdır” dedi.

- İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da vakfın yürüttüğü projeler hakkında bilgi verdi. İKV olarak, sürdürdükleri projelerle farkındalık yaratmayı amaçladıklarını vurgulayan Zeytinoğlu, bu konuda büyük gayret gösterdiklerini söyledi.

Türkiye'nin AB'ye katılım sürecine dair önemli gelişmeleri hatırlatan Zeytinoğlu, bu noktada yeni fasılların açılmasında engel olan birtakım anlaşmazlıkların sorun teşkil etmemesini umduklarını dile getirdi. Gümrük Birliği önündeki engellerin bir an önce çözülmesini istediklerini belirten Zeytinoğlu, AB ile uyumlu gümrük birliğinin bir an önce yenilenmesi gerektiğini kaydetti.

- AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger de Türkiye ve AB'nin çevre, mülteciler ve odalar konularında iş birliği ortakları olduğunu belirterek, bu dönemde AB ve Türkiye arasında daha fazla diyaloğa ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Berger, AB ekonomisinde büyümenin devam ettiğini, ithalat talebinin, tüketim harcamaları ve istihdamın arttığını anlattı. AB'de gençler arasındaki işsizliğin yüzde 14,8'e gerilediğini bildiren Berger, Avrupa'nın şimdiye kadarki en yüksek istihdam seviyesini yakaladığını kaydetti.

Türkiye'ye, AB yatırımlarının devam ettiğini dile getiren Berger, 22 bin AB şirketinin ülkeye doğrudan yatırım yaptığını söyledi. İkili ilişkilerde taraflara yol gösteren noktaların olması gerektiğinin altını çizen Berger, bu noktada Türkiye ve AB ülkeleri arasındaki ilişkilerde iyileşmeler görüldüğünü aktardı.

 

2018

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT