ABD YAPTIRIMLARI KARŞISINDA AP`DEN DESTEK GELDİ

AP’nin Türkiye Forumu'ndan ABD yaptırımları karşısında Türkiye'ye destek mesajı geldi. Türkiye ve AB ilişkilerinin soğuk olduğu bir dönemde, genellikle Türkiye'ye karşı sert eleştirileri ile tanınan AP’den böyle bir mesaj gelmesi AB-Türkiye arasında yeni bir yakınlaşma ile ilgili ümit veriyor.

AP Türkiye Forumunun başkanlığını Türk kökenli Alman AP üyesi İsmail Ertuğ ve İsveç eski Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Carl Bildt'in eşi olan Anna Maria Corazza Bildt yapıyor. Forum üyeleri arasında Türkiye raportörü Kati Piri de var.

Türkiye Forumu bildiride ABD'nin Türkiye'den alüminyum ve çelik ithalatına uygulanan vergileri iki kat artırmasının gayrı meşru ve DTÖ kurallarına aykırı olduğunu belirtiyor. Türk lirasındaki keskin değer kaybının esasen tüketicileri olumsuz etkilediği ve yaşam standardını aşağıya çektiği vurgulanıyor ve Türkiye'nin ekonomik olarak istikrarsızlaşmasının kimsenin yararına olmadığı hatırlatılıyor. "AB'nin en büyük ticaret ortaklarından biri olarak, müreffeh, istikrarlı ve demokratik bir Türkiye bizim de yararımızadır" deniliyor. NATO müttefikleri olarak ABD ve Türkiye'nin yapıcı diplomasi ile sorunlarını çözüme kavuşturmaları teşvik ediliyor.

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu bildiriyi memnuniyet verici olarak nitelendirdi. Başkan Zeytinoğlu şunları söyledi:

“AP’de eşbaşkanlığını İsmail Ertuğ ve Anna Maria Bildt'in yaptığı Türkiye Forumu bugün önemli bir bildiri yayınladı. Bildiri ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımlarını eleştiriyor ve istikrarsızlığın kimsenin yararına olmayacağı hatırlatmasını yapıyor. AP içindeki bir grubun ABD ile olan krizde açıkça Türkiye'den yana tavır alması son derece değerli. ABD'nin çatışmacı bir yaklaşım benimsediği, gümrük vergilerini bir silah olarak kullandığı dünyada, Çin'e karşı bir hegemonya mücadelesinin verildiğini görüyoruz. Küresel dengelerin değiştiği bir belirsizlik dönemi içinde olmamız, AB ve Türkiye'nin yeniden yakınlaşmasını zorunlu hale getiriyor. AP'deki dostlarımız da bunu görmüşler ve Türkiye'ye desteklerini açık bir şekilde ifade etmişler. Diğer AB yetkililerini de Türkiye ile ilişkilerin canlandırılması yönünde harekete geçmeye davet ediyoruz.”

2018

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT