AB’NİN AVUSTRALYA VE YENİ ZELANDA STA’LARINA İLİŞKİN DEĞERLENDİRME NOTU

22 Mayıs 2018’de Konseyin Avustralya ve Yeni Zelanda STA’larına ilişkin müzakere yönergelerini onaylamasının ardından haziran ayında Avrupa Komisyonunun Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, Avustralya ve Yeni Zelanda’ya giderek müzakereleri başlattı. Müzakerelerin ilk turu Avustralya ile 2-6 Temmuz 2018 tarihlerinde Brüksel’de düzenlenirken, Yeni Zelanda ile 16-20 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek.

Avustralya ve Yeni Zelanda STA’larına ilişkin 13 Eylül 2017’de yayımlanan ve üç seçeneğin değerlendirildiği etki analizlerinde tarife ve tarife dışı engellerin kaldırılmasını, hizmetlerin, yatırımların, yatırımların korunmasının ve düzenleyici işbirliğinin kolaylaştırılmasını ve serbestleştirilmesini öngören modern ve kapsamlı iki STA’nın en fazla faydayı sağlayacağı tespit edildi. Üye Devletlerin Avustralya ve Yeni Zelanda ile yürütülecek STA müzakerelerinde en önemli hassasiyeti tarım olacak. AB’nin Avustralya ve Yeni Zelanda ile STA akdetmesi, Türkiye’deki tarım sektörünü de etkileyecek.

İKV Uzman Yardımcısı Merve Özcan tarafından hazırlanan değerlendirme notunda, AB’nin STA müzakerelerine yeşil ışık yaktığı Avustralya ve Yeni Zelanda ile olan ticareti, hayata geçirilecek anlaşmalardaki en kritik konu olan tarım ve bunun Türk tarımını nasıl etkileyeceği mercek altına alınıyor.

“AB’nin Avustralya ve Yeni Zelanda ile Akdedeceği STA’larda Tarıma İlişkin Hassasiyetleri” başlıklı değerlendirme notuna ulaşmak için tıklayınız.

2018

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT