İKV`DEN İTALYA`DAKİ KOALİSYON TARTIŞMALARINA İLİŞKİN DEĞERLENDİRME NOTU

Yaşadığı politik ve ekonomik sorunlar nedeniyle AB’nin “aşil topuğu” olarak nitelendirilen kurucu üye İtalya’da 4 Mart günü gerçekleşen genel seçimlerin ardından 2,5 ay geçmiş olmasına rağmen bir hükümet kurulamadı. Genel seçimlerde popülist Beş Yıldız Hareketi (M5S) en çok oyu alan parti olurken, AB şüpheciliğiyle tanınan aşırı sağcı Lig üçüncü sırada yer aldı. 18 Mayıs’ta açıklanan koalisyon kararı Brüksel karşıtlığı ekseninde şekillenirken AB için tehlike çanları çalmaya başladı. Ancak Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın önerilen avro karşıtı ekonomi bakanını veto etmesinin ardından İtalya’da yeni bir kriz patlak verdi. Gelinen son aşamada İtalya’daki tartışmaların AB odağında düğümlendiği görülüyor; AB karşıtları ile AB yanlıları arasında devam edecek olan politik çekişmede zaferin kime ait olacağı ise önemli bir merak konusu. Nitekim popülist M5S ve Lig koalisyonu kurulsa bile uzun dönemli olmayacağına dair işaretler mevcut.

Avro Alanı’nın üçüncü büyük ekonomisi İtalya’da yükselen AB şüpheci sesler ve politik istikrarsızlık avroyu tehdit ederken AB liderleri, İtalyan halkının sağduyusuna güvendiklerini dile getiriyor. Seçimlerden bu yana gelişen dinamikleri irdeleme amacı taşıyan değerlendirme notu, İtalya’daki politik istikrarsızlığın temel nedenlerine değiniyor. Hem İtalya hem de AB için zor günlerin habercisi olan  popülist koalisyondaki siyasi partiler incelenirken İtalya’daki kaosun kökenlerine dair analizler paylaşılıyor.

İKV Uzman Yardımcısı Selvi Eren tarafından kaleme alınan “AB’nin ‘Aşil Topuğu’ İtalya’nın Koalisyon Çıkmazı” isimli değerlendirme notuna buradan ulaşılabilir.

2018

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT