İKV’DEN AB’NİN BATI BALKANLAR GENİŞLEME PAKETİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRME NOTU

AB’nin, Batı Balkanları adeta yeniden keşfettiği ve bölge ülkelerindeki reform ivmesini canlandırmaya çalıştığı 2018 yılının ikinci yarısına doğru ilerlerken, Batı Balkan ülkeleri için beklenen iki önemli gelişme yaşandı. 17 Nisan 2018 tarihinde, Avrupa Komisyonu genişleme politikası kapsamındaki ülkelerce merakla beklenen Genişleme Stratejisi ve ülke raporlarından oluşan Genişleme Paketi’ni açıkladı. 17 Mayıs 2018 tarihinde ise Batı Balkan ülkelerinin liderlerini 2003 yılındaki Selanik Zirvesi’nden bu yana ilk kez AB üyesi mevkidaşlarıyla bir araya getiren zirve toplantısı yine bir Balkan ülkesi olan Bulgaristan’ın ev sahipliğinde Sofya’da gerçekleşti.

İKV Kıdemli Uzmanı Yeliz Şahin tarafından hazırlanan değerlendirme notunda, 2018 Genişleme Paketi ışığında altı Batı Balkan ülkesinin AB yolundaki ilerleyişi ve beklentileri karşılamaktan uzak kalan AB-Batı Balkanlar Sofya Zirvesi mercek altına alınıyor.

“2018 Genişleme Paketi’nde Batı Balkanların AB Karnesi ve Sofya Zirvesi” başlıklı değerlendirme notuna ulaşmak için tıklayınız.

2018

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT