İKV, BRÜKSEL’DE AB’NİN GELECEĞİNİ VE GENİŞLEME POLİTİKASINI MASAYA YATIRDI

İKV, AB’nin kalbi Brüksel'de Friedrich Naumann Vakfı iş birliğiyle, 3 Mayıs 2018 tarihinde, “AB Reformu ve Genişleme Gündemi” konulu bir yuvarlak masa toplantısı düzenledi. Söz konusu toplantının açış konuşması İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı ve Avrupa Komisyonunun Türkiye Dairesi Başkanı Bernard Brunet tarafından gerçekleşti.

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, AB’nin gerek Türkiye’yi gerekse Batı Balkan ülkelerini üye yaparak, bugünkü konumundan daha güçlü hale geleceğine inandığını söyledi. Başkan Zeytinoğlu, müzakerelerin yeniden canlanması ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin önünün açılmasıyla ticaret hacminin karşılıklı olarak artacağını ve Türkiye’nin AB’ye tam üyelik yolunda gerçekleştireceği reformları hızlandıracağının altını çizdi. Batı Balkanlara yönelik bir Zirve toplantısının 17 Mayıs 2018 tarihinde Sofya’da yapılacağını hatırlatan Zeytinoğlu, bu Zirve'ye Türkiye’nin davet edilmemesini eleştirdi ve bu durumun AB’nin genişleme politikasında Türkiye aleyhine bir ayrışmaya işaret ettiğini vurguladı.

AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı, AB’nin küresel anlamda önemini devam ettirebilmesi için genişleme sürecini canlandırması gerektiğini vurgularken, Türkiye’nin AB’nin geleceği açısından kritik role sahip olduğunun da karar alıcılar tarafından dikkate alınması gerektiğini söyledi.

AB Genişlemesi Türkiyesiz Düşünülemez

Açış konuşmalarının ardından İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Avrupa Koleji Konuk Araştırmacısı Doç. Dr. Özlem Terzi’nin moderatörlüğünde gerçekleşen panel oturumunda, Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi Direktörü Prof. Dr. Sanem Baykal, Avrupa Parlamentosu Dış Politikalar Genel Müdürlüğü Analisti André De Munter, German Marshall Fund Kıdemlı Araştırmacısı Rosa Balfour, York Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Eli Gateva ve İKV Kıdemli Uzmanı Yeliz Şahin konuşmacı olarak yer aldı.

Panelistler, AB’nin geleceğine ilişkin tartışmaların genişleme politikası üzerindeki olası etkilerini masaya yatırırken, Avrupa Komisyonunun Genişleme Stratejisi ve Ülke Raporlarından oluşan 2018 Genişleme Paketi'ni de değerlendirdi. AB’nin Brexit süreci sonrasında kurumsal yapısını güçlendirmeye yönelik bir reform hareketi içinde olduğunu belirten panelistler, genişleme perspektifinin inandırıcılığının AB’nin etkinliği açısından kritik önemde olduğunu belirttiler. AB'nin ancak aday ülkelere inandırıcı bir üyelik perspektifi sunabilmesiyle çevresinde etkili bir güç ve tam anlamıyla global bir aktör olabileceği vurgulandı.

 

2018

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT