BÜYÜK KOALİSYONDAN BEKLENTİMİZ TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİN DÜZELTİLMESİ

Almanya’da Sosyal Demokratların hafta sonu yapılan oylamasında CDU ile büyük koalisyona onay vermeleri, 5 aydır devam eden belirsizliği bitirdi. Artık SPD-CDU koalisyon hükümetinin kurulmasının önünde engel kalmadı. İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu konu ile ilgili bir açıklamada bulundu:

“Almanya’da 24 Eylül 2017 tarihindeki seçimlerden sonra hükümet arayışları bugüne kadar devam etti. AB’nin lokomotif ülkesinde 5 aydır hükümetin kurulamaması Birliğin önemli süreçlerini de etkiledi. Brexit süreci ve Brexit sonrasında AB yapısında gerçekleştirilecek reformlar için Almanya’nın liderliği önemli. Hıristiyan Demokratlar ve Sosyal Demokratlar arasında kurulması beklenen koalisyonun SPD üyeleri tarafından yüzde 66 ile kabul edilmesi 5 aydır devam eden belirsizliği sona erdirdi. Bu gelişmeyi önemsiyoruz. AB ülkeleri ile yoğun dış ticaret ve yatırım ilişkileri bir yana, AB hedefinin Türkiye açısından önemini de düşünürsek, güçlü bir AB’nin Türkiye için de ne kadar gerekli olduğu ortaya çıkar”.

Başkan Zeytinoğlu, kurulması kesinleşen CDU-SPD koalisyonunu yoğun bir gündemin beklediğini hatırlatırken, Türkiye ile Almanya ilişkilerinin düzeltilmesi ihtiyacını da vurguladı:

“Koalisyon görüşmeleri başlarken, iki Parti taslak bir anlaşma üzerinde uzlaşmışlardı. Bu taslakta Türkiye ile ilişkilere de değinilmişti. AB çerçevesinde Almanya’nın Türkiye ile yeni fasılların açılmasını desteklemediği ve gümrük birliğinin güncellenmesi ve vize serbestliği süreçlerinde de Türkiye’ye yeşil ışık yakılmaması  görüşünde olunduğu belirtilmişti.  Bu yaklaşım Türkiye-AB ilişkilerini çıkmaza sokar. Koalisyonun Türkiye ile ilişkileri  güçlendirmek için yeni adımlar atması gerekiyor. Umarız Başbakan olarak 4’ünci Dönemine girecek olan Sayın Merkel bu konuda basiretli davranır ve AB ile Türkiye arasında yakın ilişkilere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğu bu dönemde Türkiye ile ilişkileri canlandırmak için adımlar atar.”

2018

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT