İKV TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNİ SOFYA’DA ELE ALDI

İKV tarafından 27 Şubat 2018 tarihinde AB Dönem Başkanı Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Türkiye-AB ilişkilerinin el alındığı bir toplantı düzenlendi.

2010 yılından bu yana yürütülen AB Dönem Başkanlıkları projesi kapsamında düzenlenen toplantıya Bulgaristan Ulusal ve Dünya Ekonomisi Üniversitesi ev sahipliği yaptı. Açış konuşmaları Bulgaristan Ulusal ve Dünya Ekonomisi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Statty Stattev ve İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu tarafından yapılan toplantının panel kısmının oturum başkanlığını  İKV Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu üstlendi.

Panele Türkiye-AB ilişkilerinin tarihçesi hakkında kısa bir bilgi vererek başlayan İKV Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Kabaalioğlu ilk sözü Bulgaristan Avrupa Çalışmaları Birliği Başkanı Prof. Dr. Dimitar Hadjinikolov’a verdi. Türkiye ile AB arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri inceleyen bir sunum yapan Prof. Hadjinikolov’un ardından söz alan Bulgaristan Ulusal ve Dünya Ekonomisi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Plamen Ralchev konuşmasında Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinin siyasi ve güvenlik boyutunu ele aldı.

Panelin ikinci oturumunun ilk konuşmacısı olan İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas Türkiye-AB Gümrük Birliği’nin işleyişine ilişkin sorunları ve Gümrük Birliği’nin modernizasyonunun neden gerekli olduğunu aktarırken, oturumun ikinci konuşmacısı Ankara Üniversitesi AB Araştırmaları Merkezi Direktörü Prof. Dr. Sanem Baykal Türkiye-AB arasındaki ortaklık ilişkisinin kuruluşundan beri ortak değerlere ve çıkarlara dayandığını belirtti. Prof. Baykal bugün Türkiye-AB ilişkilerindeki ya da AB’deki gelişmeleri gelecekte ne amaçlandığına göre değerlendirmek gerektiğinin altını çizdi.

 

2018

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT