İKV BAŞKANI ZEYTİNOĞLU KİK TOPLANTISINA KATILDI

Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) 37'nci toplantısı, AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik’in katılımıyla 20-21 Şubat 2018 tarihlerinde Adana’da gerçekleşti. Toplantının açılış oturumunda, AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye-AB KİK Eş Başkanı Annie Van Wezel ve AB Türkiye Delagasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals birer konuşma yaptı. İki gün süren 37’nci KİK toplantısında, Türkiye-AB ilişkileri, göçmen krizi, ekonomik gelişmeler ile Türkiye’deki istihdam ve sosyal konular uzmanların katılımı ile ele alındı.

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu 37’nci Türkiye-AB KİK toplantısı toplantısına katılarak, İKV’nin görüşlerini aktardı. Zeytinoğlu, Türk vatandaşlarının son 7 yılda Schengen vizesi başvurusu için 317 milyon avro harcadığını ifade ederek vizenin fiziksel, finansal ve psikolojik bir engel olduğunu kaydetti. İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ayrıca AB ile Türkiye arasında 1996’dan bu yana uygulanan gümrük birliğinin ekonominin yüzde 20’sini kapsadığını ve modernizasyonu ile işleyişindeki sorunların giderilmesi ve şimdiye kadar sadece sanayi malları ile işlenmiş tarım ürünlerini kapsayan gümrük birliğinin öncelikle hizmetler ile tarım sektörünü kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğini belirtti.

Başkan Zeytinoğlu, Türk iş dünyasının gümrük birliğinin modernizasyonu ile ilgili görüşmelerin resmen 2018 içinde başlamasını beklediğini belirtti. Bu şekilde ilişkilerin canlanacağına ve Türkiye’nin AB müktesebatına uyumunun güncelleneceğine dikkat çeken Zeytinoğlu, bu sürecin Türkiye ve AB açısından bir kazan-kazan formülü oluşturduğunu ve Türkiye’nin orta gelir tuzağından çıkması için kritik bir fark yaratacağını ekledi. Son olarak Başkan Zeytinoğlu, gümrük birliği, vize serbestliği, mülteci işbirliği gibi alanlarda ivme yaratılmasının önemli olduğunu, ancak tüm bu süreçlerin tam üyelik müzakerelerinin yerini alamayacağını vurguladı ve tam üyelik sürecinde yeni fasılların açılabilmesi için uygun koşulların oluşturulması çağrısında bulundu.

 

2018

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT