BREXIT MÜZAKERELERİNDE İKİNCİ AŞAMAYA GEÇİLİYOR

AB ve Birleşik arasında devam eden Brexit görüşmelerinde anlaşmaya varıldı. Taraflar, AB ile Birleşik Krallık arasındaki ilişkilerin geleceğini belirleyecek müzakerelerin ikinci aşamasına geçme konusunda uzlaştı.

Hatırlanacağı üzere Birleşik Krallık, geçen yıl haziran ayında yapılan referandumda AB'den ayrılma kararı almış, 29 Mart 2017'de Lizbon Antlaşması'nın 50’nci Maddesi’ni işleterek ayrılık sürecini resmen başlatmıştı. Bundan sonra taraflar, öncelikler ve tarihler konusunda anlaşmaya vardı. Görüşmelerin AB'nin istediği gibi sıralı bir şekilde yapılması ve ilk etapta vatandaş hakları, İrlanda ile Birleşik Krallık'a bağlı Kuzey İrlanda arasındaki sınır sorunu ve ayrılığın mali faturasını kapsayan geri çekilme, ardından ilişkilerin geleceği ve son olarak geçiş döneminin ele alınması planlandı. Buna göre, Birleşik Krallık’ın müzakerelerin başında görüşülmesini istediği Brexit sonrası ilişki modeli, AB Konseyi’nin yeterli ilerleme kaydedildiğine karar vermesi durumunda görüşülmeye başlanabilecekti. Birleşik Krallık’ı Brexit Bakanı David Davis’in, AB'yi de Başmüzakereci Fransız Michel Barnier’in temsil ettiği geri çekilmeye dair müzakerelerin ilk turu haziran, ikinci turu temmuz, üçüncü turu ağustos, dördüncü turu eylül,  beşinci turu ekim ve son olarak da altıncı turu kasım aylarında yapılmıştı. Taraflar bu görüşmelerde vatandaş hakları, mali anlaşma ve Kuzey İrlanda ile olan sınır hususlarını ele almıştı.

Her ne kadar geri çekilme müzakereleri verimli geçmiş olsa da önemli konularda somut ilerleme kaydedilememişti. Taraflar görüşmelerde Brexit'in mali boyutu, vatandaş hakları ve İrlanda ile Birleşik Krallık'a bağlı Kuzey İrlanda arasındaki sınır sorunu gibi bir dizi zorlu konu üzerinde uzlaşamamıştı.  Bu durum, 19-20 Ekim 2017 tarihlerinde Brüksel’de bir araya gelen AB liderlerinin de gündemindeydi. Brüksel'de düzenlenen AB Liderler Zirvesi'nde, Brexit müzakerelerindeki son durum değerlendirildikten sonra bir sonraki aşamaya geçmek için henüz yeterli ilerleme sağlanamadığı belirtildi. AB’nin Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier de altıncı tur görüşmelerinin ardından yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık’a AB’den ayrılma koşullarının netleştirilmesi için iki hafta süre tanımıştı.

Bu minvalde taraflar, görüşmelerde ilerleme sağlamak adına bu hafta son kez olarak Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya geldi. Taraflar, AB ile Birleşik Krallık arasındaki ilişkilerin geleceğini belirleyecek müzakerelerin ikinci aşamasına geçme konusunda uzlaştı. Tarafların, 8 Aralık sabahına kadar devam eden görüşmelerde tüm şartları masaya yatırdığı belirtildi. Bu sabah ise Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker'den açıklama geldi. Pazarlıkların iki taraf için de zorlu geçtiğini belirten Juncker, bu anlaşmayla önemli bir atılım yaptıklarının altını çizdi.  Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May ise, AB ile derin ve özel bir ortaklık istediklerini söyleyerek anlaşmanın önemli bir gelişme olduğunu belirtti. May, anlaşmanın finansal koşullarının Birleşik Krallık vatandaşları için adil olduğunu vurguladı. Theresa May'in bugün akşam saatlerinde Brüksel'de, Brexit Bakanı Davis ile birlikte Jean-Claude Juncker'le buluşması bekleniyor.

Bundan sonraki süreçte ise eğer anlaşma Avrupa Konseyi'nde kabul edilirse, Brexit görüşmelerinin ilişkilerin geleceğini düzenleyen ikinci aşamasına geçilecek.  Bilindiği üzere, Birleşik Krallık’ın 2019 yılı mart ayında AB’den ayrılması öngörülüyor. Belirlenen takvimde, 2018 yılı ekim ayında müzakerelerin sona ermesi, 2019 yılı mart ayına kadar geçecek sürede Birleşik Krallık Parlamentosunun, AB Konseyinin ve AP’nin yapılan anlaşma üzerinde oylama yapması kararlaştırılmıştı.

2017

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT