İKV’NİN KKTC TEMASLARI

17-18 Kasım 2017 tarihlerinde KKTC'ye bir ziyaret gerçekleştiren İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve beraberindeki heyet, Lefkoşa’da başta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun olmak üzere bir dizi üst düzey görüşme gerçekleştirdi. İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve beraberindeki heyet ziyaret kapsamında Kıbrıs Türk Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kaymak ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ozan Dağlı tarafından da ayrı ayrı kabul edildi. İKV Başkanı Zeytinoğlu’na ziyarette, İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, İKV Strateji ve İş Geliştirme Müdürü Gökhan Kilit ile İKV Uzman Yardımcısı Emre Ataç eşlik etti.

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve beraberindeki heyet, 18 Kasım 2017 tarihinde KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından da kabul edildi. Ziyarette Zeytinoğlu, Türkiye’nin KKTC’nin en önemli ticaret ortağı olduğunu hatırlattı. Rum kesiminin adanın tamamını temsilen AB’ye kabul edilmesinin stratejik bir hata olduğunu kaydeden Zeytinoğlu, çözüm süreci ile birlikte izolasyonların sona ermesinin Kıbrıs Türk halkının geleceği açısından son derece önemli olduğunu belirtti.  Zeytinoğlu ayrıca somut adımların atılması ve kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini ve bu minvalde de AB’ye çok önemli görevler düştüğünü ifade etti. KKTC’ye ihracatın 1 milyar dolar civarında, ithalatın ise 40 ila 80 milyon dolar arasında değiştiğini kaydeden Zeytinoğlu Türkiye’nin Kıbrıs’tan ithalatının olması gerekenin çok altında olduğunu, KKTC’nin maruz kaldığı ambargolar ile birçok ürünün AB’ye ihracatının engellendiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise çözüm olsa da olmasa da hayatın devam ettiğini söyledi. İki paralel sürecin gerekli olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı, çözüm odaklı siyasetten vazgeçmemek gerektiğini ancak 50 yıl daha mevcut prosedürlerle, sonuçsuz bir müzakere girdabının içine girmeme konusunda kararlı olduklarını kaydetti, bu görüşünü BM Genel Sekreteri ile de paylaştığını belirtti. Rum yönetiminin Crans Montana’da güvenlik ve garanti konusunu ısrarla masada tutmaya çalıştığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununun esasının güvenlik ve garantiler olmadığını, yönetimi paylaşamama sorunu olduğunu belirtti. Rumların zihniyet dönüşümüne ihtiyaç duyduğunu tekrarlayan Cumhurbaşkanı Akıncı özellikle Rum gençliğinin çözüme karşı çok yabancılaşmış durumda olduğunu belirtti. Yatırım ve ekonominin geliştirilmesi gerektiğini, bunun müzakere sürecine de yardımcı olacağını kaydeden Akıncı, tüm izolasyonlara rağmen ekonominin daha iyi noktalara taşınabileceğini söyledi. Uygulanan haksız izolasyonların bir anlamı kalmadığını da belirten Cumhurbaşkanı “İzolasyonlar Kıbıslı Türklerin çözüm motivasyonu olsun diye uygulanıyordu ancak biz birçok kez çözüm motivasyonumuz olduğunu kanıtladık” dedi.

2017

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT