İKV GÜMRÜK BİRLİĞİ GÜNCELLENMESİNDE KURUMSAL VE HUKUKİ DÜZENLEMELERİ MASAYA YATIRDI

İktisadi Kalkınma Vakfı, 11 Kasım 2017 tarihinde, İstanbul Barosu işbirliğiyle “Türkiye-AB Gümrük Birliği’nin Güncellenmesi Sürecinde Kurumsal ve Hukuki Düzenlemeler” başlıklı bir seminer düzenledi. Açış konuşması İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas ile İstanbul Barosu AB Hukuku Komisyonu Eşbaşkanı Av. Cem Murat Sofuoğlu tarafından gerçekleşti.

Seminerin ilk oturumu, İKV Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu moderatörlüğünde başladı. İKV Brüksel Temsilcisi Haluk Nuray, Türkiye ile AB arasında tesis edilen Gümrük Birliği’nin tarihsel perspektifini anlattı. Ankara Üniversitesi ATAUM Müdürü Prof. Dr. Sanem Baykal, Gümrük Birliği’nin hukuksal çerçevesine değinerek, uyuşmazlıkların halli mekanizmasının işler hale getirecek sistemin önemine dikkat çekti. İstanbul Barosu AB Hukuku Komisyonu Eşbaşkanı Av. Cem Murat Sofuoğlu, Gümrük Birliği’nin güncellenmesine ek olarak hukuki altyapının da değişmesi gerektiğini belirtti.

Seminerin ikinci oturumu İstanbul Barosu AB Hukuku Komisyonu Eşbaşkanı Av. Ertuğrul Yeşilaltay’ın moderatörlüğünde devam etti. Ekonomi Bakanlığı AB Genel Müdür Yardımcısı Fatma Canan Nilüfer Dora, güncelleme sürecine ilişkin katılımcılara bir sunum gerçekleştirdi. İKV Strateji ve İş Geliştirme Müdürü M. Gökhan Kilit, Gümrük Birliği güncellenmesi ve tarım sektörüne etkilerini ele alan bir sunum yaptı. İstanbul Barosu AB Hukuku Komisyonu’ndan Av. Seyhan Paksoy, Türk Sanayisi’nin geldiği noktayı ve üretim ile ihracatın önemine değindi. Son olarak, İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas tarafından yapılan değerlendirmeyle seminer sona erdi. 

 

2017

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT