İKV TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNİN GELECEĞİ ÜZERİNE SENARYOLARI ELE ALDI

Türkiye-Avrupa Birliği Derneği (TURABDER) ve Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından İKV işbirliği ile 16 Ekim 2017 tarihinde Türkiye-AB ilişkilerini ele almak üzere Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğrencileri, konuyla ilgili öğretim üyeleri ve diğer paydaşların katılımıyla bir etkinlik düzenlendi. Eskişehir’de gerçekleştirilen etkinliğe İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, Araştırma Müdürü Çisel İleri ve Uzman Yardımcıları Selvi Eren ile Merve Özcan katıldı.

Etkinliğin sabah oturumunda AB ve Göç, Gümrük Birliği ve Ekonomik İlişkiler, Yargı ve Temel Haklar, Adalet, Özgürlük ve Güvenlik, Kadın ve Geleceği konuları paralel olarak yuvarlak masalarda katılımcılar tarafından ele alındı. Öğle yemeğinde Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen onur konuşmacısı olarak, konuklarla AB’nin geleceği ve Türkiye-AB ilişkilerinin gidişatı konusunda fikirlerini paylaştı.

Öğleden sonraki oturumda “AB-Türkiye İlişkilerinin Geleceği Üzerine Senaryolar” başlıklı bir panel düzenlendi ve açılış konuşmasını TURABDER Genel Başkanı Prof. Dr. H. Gül Günver Turan gerçekleştirdi. Panelistler İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, İstanbul Bilgi Üniversitesi Siyaset Bilimi Profesörü ve Uluslararası Siyaset Bilimi Derneği Başkanı Prof. Dr. İlter Turan, eski Katar ve OECD Büyükelçisi Mithat Rende ve Özyeğin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Doç. Dr. Deniz Şenol Sert’ti. TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Bandırma’nın başkanlığında gerçekleştirilen panelde ilk sözü alan Prof. Dr. İlter Turan AP’nin kuruluşundan bu yana değişimini ve yetkilerini anlattı. Devamında konuşan Mithat Rende Türkiye-AB ilişkilerindeki güncel gelişmeleri değerlendirerek, Türkiye’nin AB tam üyelik perspektifinden ödün vermemesi gerektiğinin altını çizdi.

Sonrasında sözü alan İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, değişim ve reform sürecindeki AB’nin geleceği için öngörülen senaryoları anlattı. Son olarak, Doç. Dr. Deniz Şenol Sert geri kabul mekanizmalarının sürdürülebilirliği konusunda yaptığı sunumunda Suriyeli mültecilerle ilgili Türkiye ve AB’deki son durum hakkında bilgiler paylaştı. Soru-cevap kısmıyla devam eden panel, toplu fotoğraf çekimi ve öğrencilere sertifika dağıtımıyla son buldu.

 

2017

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT