AB SÜRECİNİ CANLANDIRMAK İÇİN HALA ŞANSIMIZ VAR

Dün gerçekleşen AB Liderler Zirvesi toplantısının ardından, İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Türkiye konusunda benimsenen yaklaşımı değerlendirdi:

“AB Konseyi toplantısında Türkiye konusu ele alındı. Almanya Başbakanı Merkel’in müzakere sürecinin kesilmesi ile ilgili açıklamaları olmuştu. Ancak AB Konseyi’nde bu yönde bir çoğunluk meydana çıkmadı. Türkiye’nin AB katılım müzakerelerinin askıya alınması için resmi bir süreç başlatılmadı. Bu olumlu bir sonuç. Ancak bunun yanında, Türkiye’nin katılım müzakerelerini yürüten bir ülke olarak AB’den aldığı fonların azaltılmasına yönelik bir karar çıktı. Bu “AB’den Türkiye’ye yönelik bir uyarı olarak görülebilir. Müzakereleri resmen askıya almıyoruz ama gidişattan memnun değiliz. Şimdilik fonların bir kısmını kesmekle yetiniyoruz” mesajı olarak algılayabiliriz.”

İKV Başkanı, önümüzdeki yaklaşık 6 aylık sürenin Türkiye ve AB ilişkilerinin onarılması açısından kritik önemde olduğunu hatırlattı:

“AB ve bazı Üye Devletler Türkiye ile ilişkilerin bu duruma gelmesine yol açacak hatalara imza attı. Ancak bu aşamada, geçmişte yapılan hataları bir kenara bırakıp, bundan sonra ne yapılabileceğine bakmak gerekiyor. Önümüzdeki yaklaşık 6 aylık süreç bu açıdan kritik bir süre. Avrupa Komisyonu’nun Türkiye hakkında ilerleme raporunu yayımlayacağı tarihe kadar ki bunun nisan ayında olmasını bekliyoruz, Türkiye’nin AB sürecini canlandırmak için elimizde hala şans var. Her zaman yinelediğimiz gibi, Türkiye ve Türk insanı için olumlu olacak reformları yaparak, yani hukukun üstünlüğünden, iyi yönetişim ilkelerini benimsemeye kadar her alanda ileriye yönelik adımlar atarak AB sürecini de yeniden canlandırmanın yolunu açabiliriz. AB sürecinin canlandırılması istikrar ve kalkınma açısından da kritik bir önem taşıyor. Nisan ayında yayınlanması beklenen rapora olumlu yansımaları olabilecek adımları atabilirsek, diplomatik çabaların da yardımıyla AB ile bozulan ilişkileri tekrar bir rotaya oturtabiliriz.”

İKV Başkanı Zeytinoğlu, son olarak AB’nin tutumunu değerlendirdi:

“AB liderleri ve kurumları Türkiye’nin Avrupa güvenliği açısından vazgeçilmez konumda olduğunu biliyor. Avrupa Türkiye’yi kaybetmeyi göze alamaz. Bizim için AB süreci nasıl önemliyse, AB için de Türkiye ile yakın işbirliğini korumak önemli. Bu açıdan katılım çerçevesini korumak suretiyle, AB ile ilişkilerimiz hızlandırmak hem bizim, hem de Avrupalı dostlarımızın yararına olacaktır.”

2017

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT