KATALONYA REFERANDUMU ULUSAL EGEMENLİK KAVRAMININ AB’DE HALA GÜÇLÜ OLDUĞUNU GÖSTERDİ

İspanya’nın özerk bölgelerinden Katalonya’da dün yapılan bağımsızlık referandumu sonrasında İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Zeytinoğlu yapılan referandumun İspanya Anayasasına aykırı olduğunu ve konunun çözümü için karşılıklı restleşme yerine, siyasi müzakerelere ihtiyaç olduğunu vurguladı. İKV Başkanı konuyla ilgili değerlendirmelerine şöyle devam etti:

“1978’de kabul edilen İspanya Anayasası Katalonya ve Bask Bölgesi gibi bazı bölgelere kendi kendini yönetme hakkı tanımıştır. Ancak Anayasa “İspanya ulusunun bölünmez bütünlüğü” ilkesine dayanmaktadır. Dolayısıyla, Katalan hükümetinin merkezi hükümetin karşı çıkmasına rağmen bir oldubitti ile referandum düzenlemesi olayları yanlış bir noktaya getirmiştir. Bunun yanında, polisin sivil halka karşı güç kullanması da çağdaş Avrupa’ya yakışmayacak görüntülere sebep olmuştur.

Yüzde 42,3 oy verme oranıyla gerçekleşen referandum sonuçlarına göre, halkın %90 bağımsızlık yönünde oy kullanmıştır. Ancak seçmen listelerinin açıklanmadığı, bağımsız seçim komisyonunun olmadığı bu referandumun sonuçlarına göre bağımsızlık ilan edilmesi meşru olmayan bir karar olacaktır ve gerilimi daha da artırmaktan başka işe yaramayacaktır.”

İKV Başkanı Zeytinoğlu, Kuzey Irak’ta da düzenlenen bu tür referandumlarda sağduyunun büyük önem taşıdığını ve siyasi bir uzlaşıya dayanmayan bu tür siyasi hareketlerin tüm ilgili taraflar için üzüntü ve zorluktan başka bir şey getirmeyeceğin söyledi: “Birbirinden çok farklı coğrafyalar ve bağlamlarda da olsa son dönemde düzenlenen Katalonya ve kuzey Irak referandumları bazı ortak özellikler taşıyor. Her iki oylamada da ilgili diğer siyasi aktörlerin karşı çıkmalarına rağmen, istikrar ve güvenliği tehdit eden bir siyasi tavır söz konusu. Bu tür adımlar atılmadan son derece iyi düşünülmesi ve diplomatik ve siyasi zeminin ölçülmesi lazım. Aksi takdirde sonu hüsran ve gözyaşı oluyor.”

Başkan Zeytinoğlu son olarak, Katalonya referandumunuz ilişkin AB’nin tutumuna değindi ve AB’nin henüz konuyla ilgili kapsamlı bir açıklama yapmadığını vurguladı:

“Katalonya referandumu ile ilgili gerek AB kurumları, gerekse siyasi liderler henüz bir açıklama yapmadı. Sadece Belçika ve Slovenya’dan polis şiddetini kınayan bazı açıklamalar geldi. Bu durum ulusal egemenlik ve toprak bütünlüğü kavramlarının günümüz Avrupa’sında önemini korumakta olduğunu gösteriyor. Hiçbir ülke böyle bir meydan okumaya sessiz kalmaz. Bu yüzden Katalonya hükümetinin de Anayasayı ihlal ederek böyle bir bağımsızlık referandumu düzenlemesi ve seçim sürecindeki eksikliklere rağmen sonuçların meşru olduğunu iddia etmesi bölgenin güvenliği ve halkın refahını tehlikeye atan bir tutum olmuştur.”

2017

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT