İKV BAŞKANI ZEYTİNOĞLU, TÜRKİYE-AB KARMA İSTİŞARE KOMİTESİ TOPLANTISINA KATILDI

Türkiye-AB 36’ncı Karma İstişare Komitesi toplantısı Brüksel’de yapıldı. İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu toplantıya Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte katıldı. Üst düzey Türk yetkililerin yanı sıra Avrupa Komisyonu’ndan üst düzey yetkililer, bürokratlar ve sivil toplum kuruluşlarının yetkililerinin de katıldığı toplantıda, “Türkiye ve AB arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkiler ve nasıl geliştirilebileceği, Gümrük Birliği ve AB entegrasyonunun geleceği üzerindeki etkileri” konuları ele alındı.

Toplantıda Gümrük Birliğinin Modernizasyonu konusunda bir sunum yapan İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, sunumunda Gümrük Birliğindeki sorunlar ve çözüm önerilerine değindi.

Başkan Zeytinoğlu Türkiye ile AB’nin önemli iki ticari partner olduğuna vurgu yaparken, Gümrük Birliği Modernizasyonu sürecine dikkat çekti. Gümrük Birliği modernizasyonu ile ilgili iki önemli konuya değinen Zeytinoğlu, süreçten ne beklendiği ve sürecin tamamlanması aşamasındaki zorluklardan bahsetti.

Türkiye ile AB arasındaki ortak çıkarların yanında bazı eksik yönlerin yıllardır çözülemediğine vurgu yapan Zeytinoğlu AB’nin çok taraflı ticaretten ikili ticaret anlaşmalarına kaydığı, serbest ticaret anlaşma yapılan ülkelerin AB ve Türkiye pazarına ayrıcalıklı erişimden faydalanırken, Türkiye’nin bu anlaşmalara taraf olmadığı için menfaat elde edemediğini belirtti.

Ayrıca, anlaşmazlıkların çözümü konusunda, bir mekanizmanın kurulması, ulaşım kotaları, vize ve Gümrük Birliğinin tarım, hizmetler ve kamu alımlarını kapsayacak şekilde genişletilmesi konularına değindi.

Sunumun sonunda Türk iş dünyası olarak, gümrük birliği görüşmelerinin başlamasının hem Türkiye hem AB için adil ve verimli bir süreç getireceğini beklediklerini belirten Zeytinoğlu, “Bu süreç sadece gümrük birliği ilişkisini modernleştirmekle kalmamakla birlikte tam üyelik nihai hedefi doğrultusunda Türkiye ve AB ilişkilerini canlandıracağını düşünüyoruz.” dedi.

Ayrıca IKV Başkanı Zeytinoğlu görüşmeleri sırasında AB Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker ile de bir araya geldi.

Toplantının sonunda Türkiye ve AB tarafının üzerinde uzlaştığı ortak bildiri kabul edildi. Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi sivil toplum, işçi ve işveren örgütlerinin temsilcilerinden oluşuyor.

2017

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT