TÜRKİYE VE AB ARASINDA SİYASİ DİYALOG TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Direktörler Seviyesindeki Türkiye-AB Siyasi Diyalog Toplantısı 13 Haziran 2017 tarihinde Brüksel’de gerçekleşti. Toplantıya AB Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Komisyonu ve AB Dış İlişkiler Servisi yetkilileri katıldı.

Toplantı uzun bir aradan sonra Türkiye ve AB arasında diyalog sürecinin yeniden başlaması açısından önemli bir gelişme olarak değerlendirilebilir. 25 Mayıs tarihinde NATO Zirvesi için Brüksel’e giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile de görüşmüştü. Bu görüşmede iki taraf arasında önümüzdeki 12 aylık dönemdeki ilişkilere yön verecek bir yol haritası gündeme gelmişti. Önümüzdeki süreç içinde iki taraf arasındaki ilişkilerin yeniden olumlu bir rotaya girmesi açısından bu siyasi diyalog toplantısı önem taşıyor. Bu toplantıyı Bakan düzeyinde yapılacak toplantıların takip etmesi bekleniyor.

AB Bakanlığı tarafından belirtildiği üzere toplantıda Türkiye'nin AB'ye katılım süreci, düzensiz göç, vize serbestliği diyaloğu, terörle mücadele, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve diğer işbirliği alanları ele alındı ve bölgesel ve uluslararası konularda da görüş alışverişinde bulunuldu.

2017

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT