İKV GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI ÇALIŞTAYI’NA KATILDI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından 3 Mayıs 2017 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen “Bölgesel ve Serbest Ticaret Anlaşmalarının Türkiye’nin Tarım Ürünleri Dış Ticaretine Etkilerinin Analizi” isimli çalıştaya, İKV Strateji ve İş Geliştirme Müdürü M. Gökhan Kilit, İKV Basın Danışmanı ve AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Mehmet Poyrazlı, İKV Uzman Yardımcısı Selvi Eren ile İKV Uzman Yardımcısı Merve Özcan katıldı.

Çalıştayın açış konuşması Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Müdür Yardımcısı Dr. Necati Tulgar yaptı. TAGEM’in Türkiye’deki en büyük AR-GE merkezi olduğunu belirten Tulgar, ülkemizdeki tarımsal AR-GE yatırımları, TAGEM’in kurumsal yapısı ve enstitüler hakkında bilgi verdi.

Devamında TAGEM’e bağlı Tarımsal Ekonomi ve Politika Geliştirme Enstitüsü (TEPGE)’nde Ziraat Yüksek Mühendisi olarak görev yapan ve şu anda “Bölgesel ve Serbest Ticaret Anlaşmalarının Türkiye’nin Tarım Ürünleri Dış Ticaretine Olası Etkilerinin Analizi” projesinin liderliğini yürütülen Dr. Berrin Taşkaya Top konuştu. Proje Lideri Top, Türkiye’nin serbest ticaret anlaşmaları (STA), AB ile mevcut Gümrük Birliği TTIP, TPP ve MERCOSUR gibi geniş kapsamlı ticaret anlaşmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Çalıştay amacının bahsi geçen anlaşmalar nedeniyle tarım ürünleri dış ticaretinin serbestleştirilmesinin olası etkileri konusunda sektör paydaşlarının görüş ve beklentilerini ortaya çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Top, bu çıkarımların politika geliştirme öncesinde gerekli hazırlıklara ciddi katkı sağlayacağını belirtti. Ekim ayında bir çalıştay daha yapılacağını söyleyen Top, bugünkü çalıştayda hububat, sebze-meyve, hayvansal ürünler, endüstri bitkileri ve sanayisi olmak üzere dört ayrı grup çalışması yapılacağını açıkladı.

Grup çalışmalarında “Tarımın farklı alt sektörleri dış ticaretin serbestleştirilmesine ne derece hazırdır?” sorusuyla farklı alanların güçlü, zayıf yönlerinin ve sorunlarının, “Korumasız ve dış rekabete açık bir pazar ortamında sektörler ticaretin serbestleşmesinden nasıl etkilenecektir?” sorusuyla da tehdit unsurlarının, fırsat alanlarının ve olası olumsuz etkilere karşı neler yapılabileceğinin tartışılacağını belirtti.

2017

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT