AVRUPA HAFTASI ETKİNLİKLERİ GERÇEKLEŞTİ

İKV AB Bilgi Merkezi, Marmara Üniversitesi AB Enstitüsü işbirliğiyle 8-9-10 Mayıs 2017 tarihlerinde “Avrupa Haftası” etkinlikleri kapsamında bir dizi seminer ve konser düzenledi. 9 Mayıs Avrupa Günü’nde ise sahne alan İtalyan müzik grubu FLO, Napoli’nin geleneksel müzik eserlerini dinleyicilerle buluşturarak beğendi topladı.

Etkinliğin açış konuşmasını yapan Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Bozlağan, AB'nin barış dalgasına damga vuran bir birlikte yaşama projesi olduğunun altını çizerek, Türkiye'nin 1959 yılından itibaren günümüzün en büyük ekonomik ve siyasal bütünleşmesi olan AB ile yakın iletişim halinde olduğunu vurguladı.
Bu etkileşimin önemine dikkat çeken Bozlağan Türkiye'nin Avrupalılığının 1800'lerin konusu olduğunu, ülkenin 1855 Paris Konferansı ile siyasi Avrupa'nın bir parçası haline geldiğini ve bu sebeple bugün Türkiye'nin Avrupalılığı aleyhine yapılacak herhangi bir yorumun temelsiz kalacağını belirtti.

Avrupa Günü etkinlikleri, açış bölümünün ardından eski aktör ve öğretim görevlisi Ediz Hun'un "Sosyo-Ekonomik Kalkınmada Doğa-İnsan İlişkileri" başlıklı konferansı ile devam etti. Sürdürülebilir kalkınmada çevre faktörünün ve çevre bilincinin tarihsel gelişiminin tartışıldığı toplantıda Ediz Hun, ülkemizin artan nüfusuna dikkat çekerek şunları kaydetti:

"İstanbul, nüfusu 20 milyona dayanan bir megalopolis ve genişlemeye devam ediyor. Bu koca şehirde günde ortalama 120 milyon litre atık üretiliyor ve atık merkezleri yeterli değil. Atık yönetimi konusunda en başarılı ve doğa dostu örnekleri sergileyen Almanya, İsveç gibi AB ülkelerinin uygulamaları yakından izlenerek işbirliği yapılmalı. Çevre bilinci, kökü uzun yıllara dayanan Türkiye-Avrupa dostluğunun pekiştirilmesi için büyük önem taşıyor."

Programın ikinci bölümünde Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konusunda karşılaşılabilecek sorunlar ve çözüm önerileri bağlamında Türkiye-AB ilişkilerinin ekonomik yönü tartışıldı. Oturum başkanlığını İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas'ın yaptığı konferansın konuşmacıları İKV Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu ve İKV Strateji ve İş Geliştirme Müdürü M. Gökhan Kilit idi.

Seminerin açış konuşmasını yapan Nas, tüm çalkantılara rağmen Türkiye'nin AB serüveninin bir başarı hikâyesi olduğunu söyleyerek ülkemizin tam üyelik hedefine ve bu yolda yapılacak reformlara her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu vurguladı.

İKV Başkan Yardımcısı Kabaalioğlu, Türkiye'nin AB serüvenini anlattığı konuşmasında Gümrük Birliği üzerine kurulan sıkı ekonomik ilişkilere değindi ve bu ilişkilerin ülke ekonomisine faydalarını vurgulayarak dostane ilişkilerin yeniden canlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

İKV Strateji ve İş Geliştirme Müdürü M. Gökhan Kilit de güncellenmesi planlanan Gümrük Birliği’nin sektörler bazındaki etki analizini ortaya koyan bir sunum gerçekleştirdi. AB ve dünya pazarında daha etkili olabilmek için tarımdaki reformların gerekliliğini vurgulayan Kilit, yenilenecek anlaşmanın kamu alımları ve hizmetleri de içermesinin beklendiğini kaydetti.

Avrupa Haftası etkinlikleri kapsamında yapılan diğer seminerler ise, Almanya’da sivil toplum kuruluşlarının rolü, Avrupa bütünleşmesinin göç, vatandaşlık ve kimlik ayağı ile AB fon programları ve proje imkânları olarak gerçekleşti.


 

 

2017

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT