İKV BAŞKANI ZEYTİNOĞLU İNGİLTERE DIŞ TİCARET BAKANI İÇİN VERİLEN YEMEĞE KATILDI

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 24 Ocak 2017 tarihinde, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde İngiltere Dış Ticaret Politikasından Sorumlu Devlet Bakanı Lord Price için verilen çalışma yemeğine katıldı.? Çalışma yemeğine iş dünyası kuruluşlarının temsilcileri ve uzmanlar katıldı.

Çalışma yemeğinde TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun açış konuşmasını, Bakan Lord Price ve İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi Richard Moore’un konuşmaları izledi. Türkiye-İngiltere ticari ilişkileri ve Brexit (AB’den çıkış) sürecinin ele alındığı toplantıda, İngiltere’nin AB’den ayrılması sürecinde iki ülke arasındaki ticaretin zarar görmemesi ve ilişkilerin artırılması konuları üzerinde duruldu.

Konuk Bakan Price, Brexit’a ilişkin bilgi verirken, ilk yapılması gerekenin ticari ilişkilerde boşluk bırakmamak ve sonrasında da bu ilişkileri daha da geliştirmek olduğunu söyledi. Türkiye’yi son derece güçlü bir ticaret ortağı olarak gördüklerini vurgulayan Lord Price, iki ülke arasında önemli ticari bağların bulunduğunu belirterek, Türkiye’nin özellikle turizm alanında çok önemli bir destinasyon olduğunu bildirdi. esenyurt perde

Kendisinin de 33 yıllık bir işadamı olduğunu ve Birleşik Krallık’ta süpermarket zinciri işlettiğini hatırlattı. Birleşik Krallık olarak öncelikle kendi zaman çizelgelerini belirleyeceklerinin altını çizen Price, AB ile yeni ve kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasının müzakere edilmesi gerektiğini anlattı. Güncel ticari konuları AB ortaklarıyla devam ettirmek istediklerini ifade etti.  film izle

Serbest ticaret konusuna büyük önem verdiklerini söyleyen İngiltere Dış Ticaret Politikasından Sorumlu Devlet Bakanı Lord Price, dünya ticaretinde koruyucu tedbirlerin artış göstermesinden yakındı. Price, serbest ticaretin insanların yoksulluktan kurtulması ve daha ucuz ve kaliteli ürünlere ulaşmasını sağladığını vurguladı. Price, iş dünyası ve toplum başarısının iç içe olduğunu belirterek, Birleşik Krallık’ta vergilerin yüzde 75’inin iş kollarından geldiğine dikkat çekti. Bakan Lord Price ayrıca 24 ülke gezerek, işadamları ve bakanlarla görüştüğünü bildirirken, Türkiye ile ilişkileri derinleştirmek istediklerini sözlerine ekledi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında iki ülke arasındaki ekonomik, ticari ve politik ilişkilerin her zaman kritik önem taşıdığına vurgu yaptı. Hisarcıklıoğlu, Birleşik Krallığın Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecine her zaman destek olduğunu ifade ederken, ikili ticari ilişkilerin seviyesinin 16 milyar dolara ulaştığını anlattı. Bu rakamlarla Birleşik Krallığın Türkiye’nin AB’deki ana ticaret ortaklarından olduğunu bildiren TOBB Başkanı, Türkiye’de yaklaşık 2 bin 800 İngiliz kökenli firma bulunduğu bilgisini verdi. film izle

Türk iş dünyası olarak da Brexit sürecini merakla takip ettiklerini kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Bu Brexit sert mi yoksa yumuşak mı olacak? Atılacak adımlar, takip edilecek yol ne olacak?

AB’nin geleceği konusunda büyük etkileri olacağını biliyoruz. Türkiye ve AB arasındaki Gümrük Birliği’nden dolayı Türkiye-Birleşik Krallık ticari ilişkileri üzerinde de etkisi olacaktır” diye konuştu.

Açış konuşmalarının ardından yemeğe katılan iş dünyası temsilci kuruluşları söz aldı. İKV Başkanı Zeytinoğlu, İKV'nin 52 yıldır Türkiye’nin AB sürecini yakından izleyen, bu konuda düşünce ve görüş üreten bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirtti. İngiltere’nin Türkiye için son derece önemli bir partner ülke olduğunu kaydeden Zeytinoğlu, İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecini de yakından izlediğini ve bu süreçte iki taraf arasında varılacak yeni modelin AB entegrasyon sürecinin geleceği açısından önemli sonuçları olacağını kaydetti. Türkiye ile AB arasındaki gümrük birliğinin modernizasyon sürecinin önemine de değinen İKV Başkanı, müzakerelerin 2017 içinde başlamasının planlandığını belirtti ve gümrük birliğine ilişkin sorunların çözümlenmesi ve gümrük birliğinin tarım, hizmetler ve kamu alımları gibi yeni alanlara genişletilmesinin Türk ekonomisinin gücü ve dinamizmi açısından olumlu sonuçları olacağını vurguladı.

2017

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT