AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI MÜZAKERELERİ KESME KARARI ALMADI AMA YENİ FASILLAR AÇILMAYACAK

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yarın yapılacak AB Konseyi Zirvesi öncesinde dün bir araya gelen Genel İşler Konseyi toplantısında alınan kararları değerlendirdi. Zeytinoğlu, Avrupa Parlamentosu’nun müzakerelerin geçici olarak askıya alınması yönündeki tavsiye kararı sonrasında Konsey’den de bu yönde bir kararın çıkıp çıkmayacağının merak edildiğini ancak, böyle bir kararın çıkmamasının olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. Bunun yanında Zeytinoğlu, AB Dışişleri Bakanlarından oluşan Genel İşler Konseyinde Türkiye ile müzakerelerde yeni fasıllar açılmayacağının da belirtildiğini vurguladı ve bu durumun müzakerelerde fiili bir duraklama anlamına geldiğini ifade etti.

Zeytinoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Dün toplanan Genel İşler Konseyinin sonuç bildirisinde, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınması yönünde bir karar yer almıyor. Ancak bunun yanında, Türkiye ile son faslın 30 Haziranda açıldığı ve yeni fasıllarının açılmasının düşünülmediği belirtiliyor. Bu da resmi bir dondurma kararı olmasa da, aksi yönde bir karar alınana kadar müzakerelerde bir ilerleme olmayacağı ve fiili bir duraklama yaşayacağımız anlamına geliyor. Yaklaşık 10 yıldır devam eden müzakere sürecinde AB Konseyi’nin 2006 yılında aldığı karar uyarınca 8 fasıl açılamıyor ve hiçbir fasıl da geçici olarak kapatılamıyordu. Buna Güney Kıbrıs Yönetimi’nin 2009 yılında tek taraflı olarak açılmasını engellediği 6 fasıl da eklendiğinde müzakerelerde açılabilecek fasıl sayısı son derece azalmıştı. Önümüzde herhangi bir şekilde bloke edilmeyen 3 fasıl var. Dün alınan kararla artık yeni bir fasıl açmamın mümkün olamayacağını ortaya koyuyor. Güney Kıbrıs’ın blokajlarına Avusturya da açık bir şekilde eklendi. Bunun yanında Hollanda gibi bazı üye devletlerin de karşı olduğu görülüyor. Kısa bir süre önce, Almanya Başbakanı Angela Merkel de müzakerelerin askıya alınmasını desteklemediğini ancak yeni fasılların açılmasına karşı olduğunu belirtmişti. Bu koşullar altında müzakerelerin yeniden canlandırılabilmesi için Türkiye ve AB ilişkilerinde yeni bir ivmeye ihtiyaç var.”

AB TERÖRE KARŞI KINAMA MESAJI YAYIMLAMANIN ÖTESİNDE, MÜZAKERELERİ HIZLANDIRARAK TÜRKİYE’YE ASIL DESTEĞİNİ VEREBİLİR

İKV Başkanı Zeytinoğlu, AB Konseyinin sonuçları çerçevesinde müzakere sürecinin geleceğini de değerlendirdi:

“Türkiye’nin AB ile müzakerelerde önerdiği yargı ve temel haklar ile ilgili 23’üncü Fasıl ile adalet, özgürlük ve güvenlikle ilgili 24’üncü Faslın açılması da mümkün olamayacak. Bu ve diğer bloke edilen fasılların açılabilmesi için Kıbrıs müzakerelerinden olumlu bir sonucun etkili olacağını düşünüyorduk. Ancak mevcut durumda 2017 içinde Kıbrıs’ta bir çözüm sağlansa dahi, Avusturya tek başına veya diğer bazı Üye Devletler ile birlikte fasılların açılmasını engelleyecektir. Türkiye’de siyasi ortamın düzelmesi, olağanüstü halin sona ermesi, güvenlik ortamının iyileşmesi gibi gelişmelere bağlı olarak, müzakerelerde bir ivmenin yaratılabileceğini değerlendirebiliriz. Öte yandan, 2017’nin Fransa ve Almanya’da seçim yılı olması ve Avusturya, Hollanda ve Fransa gibi Üye Devletlerde aşırı sağın yükselişi Türkiye’ye yönelik yeni bir perspektifin ortaya çıkmasını da zora sokuyor.”

Ayhan Zeytinoğlu son olarak, Türkiye ve AB ilişkilerinin önemine dikkat çekti:

“Türkiye son derece çetrefilli sorunlarla karşı karşıyadır. İçerde FETÖ tehdidi ve PKK terörünün dışında, Suriye’deki ve Irak’taki savaş, 3 milyonu aşan mülteci, ekonomik sorunlar ve tüm bunların ortasında anayasa değişikliği süreci gibi çeşitli meseleler gündemi işgal ediyor. Türkiye’yi tehdit eden birçok sorun Avrupa’nın da temel meselelerini oluşturuyor. Terör, güvenlik tehditleri, mülteci akını gibi birçok meselenin çözümünde Türkiye olmadan Avrupa’nın etkili olabilmesi çok zor.  AB ´Türkiye ne olursa olsun, bizi ilgilendirmiyor’ diyemez. Türkiye’nin terörle mücadelesine destek vermeli ve Türkiye demokrasisisin güçlenmesine katkı sağlamalı. Aksi takdirde, Türkiye’nin bu sorunlar karşısında yenik düşmesi AB’yi de doğrudan etkileyecektir. AB’nin Türkiye’ye verebileceği en güçlü destek müzakerelerin durdurulması değil, bilakis hızlandırılması suretiyle sağlanabilir.”

2016

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT