İKV, AB BAKANLIĞI’NCA DÜZENLENEN SİVİL TOPLUM TOPLANTILARINA KATILDI

Avrupa Birliği Bakanlığınca, Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik’in himayelerinde Brüksel’de düzenlenen sivil toplum toplantılarına İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İKV Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu ve İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas katıldı. 29 Kasım tarihinde düzenlenen sivil toplum toplantıları 3 farklı grup ile yapıldı. İlk olarak Türkiye ve AB’den basın mensupları bir çalışma kahvaltısında bir araya geldi. İkinci olarak, Türkiye ve AB’den akademisyenler ve düşünce kuruluşu temsilcileri bir çalışma yemeğinde buluştu. Son olarak ise, Türkiye ve AB’den iş dünyası temsilcileri akşam yemeğinde bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu. Her üç toplantıda da açılış AB Bakanı Ömer Çelik’in konuşması ile yapıldı. AB Bakanı’nın konuşmasını takiben moderatör yönetiminde Türkiye ve AB’den gelen katılımcılar Türkiye ve AB ilişkilerinin güncel durumu, ilişkilerin ve müzakere sürecinin ivme kazanması için atılabilecek adımlar, AB ve Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği konularını görüştü.

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye ve AB’den iş dünyası temsilcilerinin yer aldığı toplantıya katıldı ve müzakere sürecinin ivme kazanmasının Türkiye’de reform sürecini tetikleyeceği ve bütünleşmenin iki taraf için de bir kazan-kazan olacağını belirtti. Zeytinoğlu, gümrük birliğinin güncellenme ve modernizasyon sürecinin 2017’de başlamasının beklendiğini de vurguladı ve bu sürecin özellikle iş dünyası açısından büyük önem taşıdığını, Türkiye’nin orta gelir tuzağından çıkışı için gerekli momentumu yaratabileceğini ifade etti. Zeytinoğlu, gümrük birliğinin işleyişinde aksaklık yaratan ve avantajların azalmasına yol açan sorunlara da değindi ve Türkiye’nin AB’nin imzaladığı STA’ların dışında kalmasının yol açtığı sorunlar, vize engelinin devam etmesi ve kamyon taşımacılığına getirilen kotalar sorunlarını masaya yatırdı.

İKV Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu akademisyenler ve düşünce kuruluşu temsilcilerinin katıldığı çalışma yemeğinin moderatörlüğünü gerçekleştirdi. İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas’ın da katıldığı çalışma yemeğinde Türkiye’de çeşitli üniversitelerden gelen ve AB konusunda uzmanlaşmış olan akademisyenler ile AB ülkelerinde ve özellikle Brüksel’deki düşünce kuruluşlarının ve üniversitelerin temsilcileri bir araya gelerek, Türkiye ve AB ilişkilerindeki tıkanıklığın ve sorunların aşılması için neler yapılabileceğini ele aldılar. Özellikle üyelik perspektifinin devamı ve iki taraf arasında işbirliği olanaklarının değerlendirilmesi konuları üzerinde duruldu ve Türkiye’nin AB üyelik hedefinin siyasi ve ekonomik reformlar için itici bir güç olduğunun altı çizildi.
 

 

2016

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT