İŞ DÜNYASINDA KADININ YERİ KONFERANS ve EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİ

İKV AB Bilgi Merkezi KAGİDER işbirliğiyle, 25 Kasım 2016 tarihinde, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle, “ İş Dünyasında Kadının Yeri” başlıklı bir konferans ve eğitim düzenledi. Çok sayıda akademisyen, öğrenci ve kadın derneklerinin temsilcilerinin katıldığı toplantının açış konuşması KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Sermisimin Cömert Birced ve İKV AB Bilgi Merkezi Koordinatörü M. Gökhan Kilit tarafından gerçekleşti.

Toplantının Konferans ve Eğitim bölümünde, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu Proje Yöneticisi Sevda Alkan,  “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle İlgili İşyeri Politikaları” isimli bir sunum gerçekleştirerek, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde iş hayatında kadınların yaşadığı şiddete dikkat çekti.

Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Ece Paralı Öztan, “AB Perspektifinde Kadının Çalışma Hayatındaki Konumu” başlıklı sunumda, konuya ilişkin çarpıcı istatistikler paylaştı.  Türkiye’de tarım dışı istihdamda kadın çalışanların %35'i üniversite mezunu olduğunu söyleyen Öztan, aynı oranın erkeklerde %15 olduğuna paylaştı. Yarı zamanlı çalışma sisteminin iyi bir uygulama olduğunu belirten Öztan, kadını ve erkeği kapsayacak şekilde planlanma yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Şirketlerin "Kadınlar bu departmanı tercih etmiyor" cümlesinin çok tuzak bir ifade olduğunu söyleyen Öztan, Türkiye'de çalışabilir durumdaki 27 milyon kadından sadece %7'sinin çalıştığını sözlerine ekledi.

 

2016

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT