İKV 25’İNCİ KALİTE KONGRESİ’NE KATILDI

Türkiye Kalite Derneği’nin (KalDer) her yıl organize ettiği Kalite Kongresi, İstanbul Hilton Konvansiyon ve Sergi Merkezi’nde 15-16 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirildi.

İKV ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun da katıldğı kongreye, başta Türkiye Cumhuriyeti 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere, çeşitli sektörlerden katılımcılar iştirak etti.

Pek çok farklı konuya ilişkin oturumların gerçekleştiği kongrede, yerli ve yabancı konuşmacılar sunumlar gerçekleştirdi. Kongreye ayrıca, İKV Kıdemli Uzmanı Sema Çapanoğlu ve İKV Uzman Yardımcısı Deniz Servantie katıldı.

Kalite Kongresi’nin açılış konuşmalarını KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Buket Eminoğlu Pilavcı ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sedat Şükrü Ünlütürk gerçekleştirdi. KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Pilavcı, 2020 yılında takas ticaretinin, küresel ekonomiye 1,1 trilyon dolar tasarruf getireceğinin öngörüldüğünü dile getirdi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ünlütürk ise, dünyada art arda yükselen popülist akımlara değinerek, bunların korumacı politikalar anlayışının giderek artması ile bağlantılı olduğunu belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kürsüye çıktı. Konuşmasına KalDer’in Türkiye ve Türk halkı için çok önemli işlere imza attığını belirterek başlayan Gül, KalDer’in 25’inci Kongresinin başarılı geçeceğini inandığını ifade etti. Gül, konuşmasında, Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinde son dönemde yaşananları sağlıklı bulmadığını işaret etti. Bu çerçevede, esas hedefin Türkiye’nin AB’ye tam üye olmak değil, söz konusu ülkelerin seviyesine gelmesi olduğunun altını çizdi. Yer aldığı hükümetlerin gerçekleştirdiği reformlarla Türkiye’nin AB üyelik müzakereleri kapısının açıldığını hatırlatan Gül, bu kapsamda Türkiye’ye yıllık yaklaşık 25 ila 28 milyar dolar yabancı yatırımın yapıldığını da ayrıca ekledi. AB üyelik müzakerelerinde siyasi sürece de değinen Gül, temel hak ve özgürlük standartlarının yükseltilmesinin Türk halkının bir hakkı olduğunu da vurguladı.

Buna ek olarak Gül, Türkiye’nin pozitif gündeme dönmesinin gerektiğinin altını çizdi. Bu çerçevede Gül, şunları belirtti: “Türkiye’nin güçlü bir şekilde pozitif gündeme dönmesi gerekir. Ümit ediyorum ki bugün yaşadığımız dönem uzun sürmez. Türkiye, tekrar 2000'li yıllardan sonra yaşadığı günlere döner. Sürekli ekonomik büyümeyi sağlayan, sürekli yeni hedefler ortaya koyan, halkını mutlu eden, dünyada itibarı her zaman artan ülke haline döneceğimizden hiç şüphem yok". Orta gelir tuzağına da değinen Gül, bu konuda daha fazla çabanın sarf edilmesinin, kurumsallaşma ve yenilikçiliğe odaklanılmasının gerektiğini ifade etti.

11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ardından Pwc Almanya Lideri Hendrik Fink, BM’nin Sürdürülebilirlik Hedeflerine ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda Fink, hâlihazırda dünyada büyük şirketlerin bu konuda kat ettikleri yola değindi. Bu kapsamda, iklim değişikliğine ilişkin 2015 yılında imzalanan Paris Anlaşmasının özellikle önem taşıdığı ve bu konuda trendin karbondioksit emisyonların azaltılması için hedeflerin gitgide daha fazla belirlendiğinin altını çizdi.

2 gün süren ve yoğun ilgi gören kongrede, endüstri 4.0, mutluluk, ekonomik perspektif, iklim değişikliği, yönetişim, dijital süreç madenciliği, yenileşim ve girişimcilik ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi çeşitli alanlara ilişkin paralel oturumlar düzenlendi. Oturumlarda yerli ve yabancı konuşmacılar, söz konusu alanlar ile ilgili son gelişmeleri ve izlenimlerini paylaştılar.

Kongre’nin kapanışına doğru, özel konuşmacı olarak İzgören Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şerif İzgören ve İngiltere’nin Coventry Üniversitesinden Prof. Dr. Kevin Warwick, birer sunum gerçekleştirdi. İzgören, kurduğu akademinin faaliyetlerine değinerek, Türkiye çapında kurumlara ve çocuklara liderlik eğitimi verildiği ve bu alanda önemli bir yol kat edildiğini vurguladı. Warwick ise, biyolojik ve yapay kısımları olan varlıklara (“siborg”) değindi. İnsan vücuduna yerleştirilen akıllı çiplerle birçok sorunun çözülebileceğini ifade eden Warwick, bunun önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşacağını iddia etti. Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası Kurucu Şefi Cem Mansur ise, klasik müzik alanındaki izlenimlerinin ve görüşlerinin yanı sıra, müziğin bir uygarlık ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Buket Eminoğlu Pilavcı’nın gerçekleştirdiği kapanış konuşmasının ardından, Türk Tuborg tarafından düzenlenen Üniversiteliler Arası %100 Yaşam Kalitesi Yarışmasına start verildi. Son olarak kongrede, Türkiye Mükemmellik Ödül Töreni çerçevesinde 2016 yılı KalDer mükemmellik ödülleri dağıtıldı

2016

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT