GÜMRÜK BİRLİĞİ SOHBETLERİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

İKV AB Bilgi Merkezi ve TÜRKONFED AB Bilgi Köşesi işbirliğiyle 21 Eylül 2016 tarihinde, İstanbul’da “Gümrük Birliği Sohbetleri” isimli bir toplantı gerçekleşti. “Türkiye’de AB Bilgi Merkezleri Ağı’nın Desteklenmesi” projesi kapsamında yapılan toplantıda, İKV Brüksel Temsilcisi Haluk Nuray ve TÜRKONFED Ekonomi Danışmanı Pelin Yenigün Dilek, Gümrük Birliği'ndeki mevcut durum ve modernizasyon sürecini ele aldı.

Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne girmesinin çok faydalı olduğunu belirten Nuray, Gümrük Birliği olmasaydı Türk ekonomisi olduğundan çok farklı bir yerde olacağını söyledi. Nuray, Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne girdikten sonra küresel katma değer zincirine katkısının arttığını dile getirerek, fakat mevcut Gümrük Birliği’nin ihtiyaçlara cevap vermediğini ifade etti.

Dünyanın çok hızlı bir şekilde değiştiğini belirten Nuray, sözlerine şöyle devam etti: “Fabrika üretim modelinden üretim zinciri modeline geçildi. Gümrük Birliği o dönemde yapılan iyi bir anlaşmaydı. Gümrük Birliği ile Türkiye AB üretim zincirlerinin bir parçası haline geldi. Fakat şimdi değer zincirleri ortaya çıktı. Yeni tür anlaşmalar ortaya çıktı. Gümrük Birliği içinde olmayan yeni anlaşmalar yapılmaya başlandı. AB'nin diğer ülkelerle imzaladığı anlaşmalarla Türkiye'nin AB'deki ekonomik avantajları sona erdi."

Nuray, Türkiye ve AB arasındaki ticareti sadece Gümrük Birliği'nin düzenlediğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Anlaşma sadece sanayi ürünlerinin ticaretini düzenliyor. Payı ise azami yüzde 25. AB, Türkiye'de tarım ve hizmetler gibi diğer alanlara da girmek istiyor. Bizde Türkiye olarak mevcut anlaşmanın yol açtığı sorunları ortadan kaldırmak ve aynı zamanda AB pazarında rakibimiz olan 3’üncü ülkelere karşı ticari avantajlar elde etmek istiyoruz. Modernizasyonla Türkiye'de yeni bir reform sürecini başlatacağını da umuyoruz. Fakat AB, şimdi mülteciler gibi konularda menfaat ortaklığı kurmak istiyor. Etki analizi yapacağız diye iki yıldır bizi oyalıyorlar. Bence Kıbrıs'ı bekliyorlar. Kıbrıs sorunu çözülürse sürece devam edebileceğiz sanırım".

TÜRKONFED Ekonomi Danışmanı Pelin Yenigün Dilek, bölgesel entegrasyon tartışmalarının ne şekilde ilerlediğine ve Brexit'le ilgili tartışmalarına vurgu yaparak, dünyadaki globalleşmenin kurumsal olarak desteklenemediğini ve globalleşmenin doğru bir şey olamayacağını, demokratikleşmenin hedef olarak seçilmesi gerektiğini dile getiren ekonomistlerin görüşlerini paylaştı.

Dilek, AB'de avro ilk çıktığında paranın kurgusunda hatalar olduğu için şikayetlerin olduğunu söylerken, avroyu destekleyecek kurumsal alt yapı kurulamadığın söyledi.

Dilek sözlerine şöyle devam etti:

"AB'yi birleştirmek için avro ortaya atıldı ve ortak finans kurumları kurulması gerekiyordu ama süreç paralel bir şekilde ilerleyemediği için şu anda AB içinde gördüğümüz problemleri gözlemliyoruz. Eğer ekonomik entegrasyon politik entegrasyona paralel olarak gitmiyorsa sistem, denge noktasını şaşabiliyor ve bir takım problemler olabiliyor. Brexit örneğinde gördüğümüz gibi bölgesel entegrasyonun her bölgeye eşit fayda sağlayamaması durumu ortaya çıkıyor. Sistem, kurumlar yeterince yerleşik olmadığı zaman kendisini faydayı dağıtacak bir şekilde kurgulayamıyor. Brexit probleminin de özellikle daha fazla ekonomik entegrasyonun toplumun sadece belli bir kesimine gittiği eleştirisi var. AB finansal ve politik olarak şu andaki sistemden çok daha fazla uyumlu olmak durumunda".

 

2016

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT