AB LİDERLERİNİ TÜRKİYE’YE DAVET EDİYORUZ

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: “AB yetkililerine bir çağrımız var. Türkiye’ye gelin. Türkiye’nin yanında olduğunuzu Türk halkına ve tüm dünyaya gösterin.  Dosta düşmana Türkiye bizdendir ve bizden olarak kalacaktır mesajını verin.”

İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, yaralarını sarmakta olduğunu belirterek, bu tür bir girişimin tekrarlanmaması ve FETÖ’nün devletin tüm kurumlarından elimine edilmesi için gerekli adımların atıldığı bir dönemde Avrupalı dostlarımız ile dayanışma içinde olmanın önemine bir kez daha dikkat çekti.

İKV Başkanı şunları söyledi:

“Bir AB adayı ve Gümrük Birliği ortağı olarak, zor günler yaşadığımız bugünlerde AB’li dostlarımızın Türkiye’nin yanında olmasını görmek istiyoruz. AB’nin üzerinde yükseldiği değerlerin başında demokrasi, özgürlük, eşitlik geliyor. AB, aday ülkelerde devlet kurumlarının etkin bir şekilde çalışması, kamu görevlendirmelerinde eşitlik ve liyakat esasına uyulması ile iyi yönetişim ilkelerinin benimsenmesi üzerinde duruyor. Türkiye’de tüm devlet kurumlarının etkin çalışabilmesi ve iyi yönetişimin tam anlamıyla tesis edilebilmesi için FETÖ elemanlarının tüm kurumlardan uzaklaştırılması büyük önem taşıyor. Liyakata ve eşitliğe dayalı bir kamu yönetimi için bunun yapılması zorunluluğu var. Bunun yanında, eğitim sistemi, adalet ve ordu gibi en kritik müesseselere sızmış olan bu örgütün unsurlarının temizlenmesi tam anlamıyla AB normları ile uyumlu bir yönetişim anlayışının tesis edilmesi sağlayacak. Bu anlamda AB’nin sadece manevi desteği ve dayanışması değil aynı zamanda teknik desteğinin de bu süreçte Türkiye açısından gerekli olduğu görülüyor.”

“AK Genel Sekreteri Jagland’ın ziyareti olumlu bir adım; AB yetkililerinin de ziyaretlerini bekliyoruz”

Başkan Zeytinoğlu, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thornbjorn Jagland’ın ülkemizi ziyaretine de değindi ve yakın ilişki içinde olduğumuz ve katılım müzakerelerini yürüttüğümüz AB yetkililerin de benzer şekilde Türkiye’yi ziyaret etmesinin önemine dikkat çekti:

“Türkiye’nin 13 Nisan 1950’de 13’üncü Üye olarak katıldığı ve bugün 47 Avrupa ülkesini barındıran Avrupa Konseyi özellikle demokrasi, insan hakları ve temel özgürlükler açısından Avrupa değerlerini temsil eden bir örgüt. Türkiye 1987 yılından beri Avrupa Konseyi bünyesindeki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine bireysel başvuru hakkını da tanımış durumda. Avrupa Konseyi üyeliği Türkiye’nin Avrupa’nın bir parçası olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland’ın ziyareti bu açıdan çok önemli. Jagland hem bu zor dönemde Türkiye’ye destek veriyor hem de Avrupa adına Ergenekon ve Balyoz gibi davalardaki hukuksuzluklara yeterli tepki gösterilmediği için bir özeleştiri yapıyor. Jagland, Türkiye’deki gibi bir darbe girişimi herhangi bir Avrupa ülkesinde olsa, mutlaka benzer önlemlerin alınacağını da belirtiyor. Jagland’ın OHAL döneminde alınan kararların Avrupa Konseyi standartlarında olması ve darbe girişimi ile ilgili soruşturmaların yürütülmesinde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadına uygun davranılması konusundaki uyarıları da dikkate alınmalı.”

Zeytinoğlu son olarak, AB yetkilileri ve AB üyesi devletlerin liderlerine de bir çağrıda bulundu:

“Bay Juncker, Bay Tusk, Bay Schulz, Bayan Mogherini, Bay Hahn, Bayan Merkel, Bay Renzi, Bay Hollande ve diğer liderlere sesleniyorum. Türkiye’ye gelin. Türkiye’nin geçirdiği bu zor dönemde hükümetimiz ile angaje olun. Tavsiyelerde bulunun, yardım teklif edin. Türkçede bir söz vardır: Gözden uzak olan gönülden de uzak olur. Türkiye’nin Avrupa perspektifinin hem AB için hem Türkiye için kritik önemini hepimiz biliyoruz. Bu perspektifin Türkiye’nin geleceğinin şekillenmesinde etkili olmaya devam etmesi için Türkiye’nin yanında olduğunuzu Türk halkına ve tüm dünyaya gösterin.  Dosta düşmana Türkiye bizdendir ve bizden olarak kalacaktır deyin.”

2016

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT