İKV’NİN 54`ÜNCÜ GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ

İKV’nin 54'üncü Olağan Genel Kurulu 26 Temmuz 2016 tarihinde, vakfın Mütevelli Kurum başkanları, Destekçi Kurum temsilcileri ve delegelerin katılımıyla İstanbul’da yapıldı. Divan Başkanlığını Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu ve Divan Başkan Yardımcılığını İsmail Gülle’nin yaptığı Genel Kurulda, İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,  Temmuz 2015-Temmuz 2016 tarihleri arasında Vakfın faaliyetlerini içeren bir sunum gerçekleştirdi.

İKV Başkanı Zeytinoğlu konuşmasında ayrıca, 15 Temmuz akşamı ülkemizin şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri içine sızan bir grup tarafından, Devlet ve hükümetimize yönelik haince darbe girişiminin Türk milletinin her kesiminin demokrasiyi korumak adına gösterdiği mücadele sayesinde önlendiğinin altını çizdi. Zeytinoğlu, bu tür girişimlerin bir daha gerçekleşmemesi ve devlet içine yerleşmiş ihanet şebekelerinin kökünün kazınması için gerekli adımlar atılması mesajını verdi.

Başkan Zeytinoğlu, İKV olarak devlet ve hükümetimizin yanında olduğunu belirterek, TOBB koordinasyonunda düzenlenen ve 538 sendika, konfederasyon, meslek örgütü ile STK’nın TBMM’de darbeye karşı açıkladığı ortak bildiriye katıldıklarını hatırlattı. Sivil toplum kuruluşları olarak demokrasiye yapılan her türlü müdahaleye karşı olduğunu ifade eden Zeytinoğlu, demokrasiye sahip çıkacağını ve bu durumun en önemli vatandaşlık görevi olduğunun bilinmesini istedi.

Başkan Zeytinoğlu şunları ekledi: “Beklentimiz bu olağandışı dönemi bir an önce atlatarak, demokratik sistemi tüm kurumları ve prensipleri ile rayına oturtmak ve AB bütünleşme sürecine kaldığımız yerden devam etmektir. AB ile mülteci anlaşması ve vize serbestliği süreci ile yeniden canlanan ilişkilerimizi geliştirmeyi ve Ekim ayında gerçekleşmesini umduğumuz vize serbestliği takvimine yeniden işlerlik kazandırmayı umuyoruz”.

   

Genel Kurul’un açılış bölümünde ayrıca, TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, İSO Başkanı Erdal Bahçivan, İSTİB Başkanı Ali Kopuz, İKHİB Başkanı İsmail Gülle, TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrukçıoğlu ve TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler birer konuşma gerçekleştirdi. Mütevelli kuruluş temsilcileri, darbe girişiminin şiddetle karşısında dururken, bundan sonraki süreçte AB üyeliği perspektifinin daha da ön plana çıktığını belirterek, İKV’nin “Türkiye’nin AB uzmanı” olarak bu süreçte kritik bir rol oynadığına işaret ettiler.

2016

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT