İKV’DEN KIBRIS’TAKİ ÇÖZÜM SÜRECİNE İLİŞKİN YENİ YAYIN

İKV Uzmanı Yeliz Şahin tarafından İngilizce hazırlanan “Reuniting Cyprus: New Dynamics & Implications for Turkey-EU Relations” [“Kıbrıs’ta Yeniden Birleşme: Yeni Dinamikler & Türkiye-AB İlişkilerine Etkileri”] başlıklı yayın, İKV tarafından Haziran 2016’da yayımlandı.

Kıbrıs’ta BM arabuluculuğundaki yeniden birleşme müzakerelerinin Mayıs 2015’te yeniden başlaması ile Kıbrıs’ta çözüm için tarihi bir fırsat penceresi oluşmuştur. Ada’da çözüm için en kapsamlı ve gerçekçi plan olarak nitelendirilen Annan Planı’ndan 12 yıl sonra ilk kez çözümün bu kadar yakın olduğu izlenimi hâkimdir.

Kıbrıs sorununun çözümü yönünde oluşan umut verici ortam, İKV’nin de dikkatinden kaçmamıştır. Kıbrıs’taki çözüm sürecini yakından takip eden İKV, 27-28 Kasım 2015 tarihlerinde, KKTC’ye iki günlük bir çalışma ziyareti gerçekleştirerek, Lefkoşa ve Girne’de üst düzey temaslarda bulunmuştur. Söz konusu yayını hazırlama fikri, İKV’nin KKTC temasları sonucunda ortaya çıkmıştır.

Kıbrıs’ta Annan Planı sonrasındaki çözüm çabalarını konu edinen yayın, özellikle Akıncı ile Anastasiadis arasında yürütülen görüşmelere odaklanmaktadır. Yayında, mevcut müzakere turunda Kıbrıs’ta çözüm yönündeki beklentileri artıran faktörler değerlendirilmekte ve bu kapsamda, her iki tarafta da çözümü destekleyen liderlerin bulunması, Güney Kıbrıs’ta yaşanan ekonomik krizin yarattığı gerçeklikler ve çözümün ekonomik getirileri, Ada’nın çevresinde hidrokarbon yataklarının keşfi, Ada’daki su sıkıntısı ve Orta Doğu coğrafyasında artan güvenlik tehditleri gibi faktörler ele alınmaktadır.

Yayında ayrıca AB’nin Kıbrıs sorununa yaklaşımı; GKRY’nin Kıbrıs meselesi çözüme kavuşturulmadan Ada’nın tamamını temsilen gerçekleşen tek yanlı AB üyeliğinin Türkiye’nin katılım müzakereleri sürecine ve AB’nin Kıbrıslı Türkler ile angajmanına etkileri değerlendirilmektedir. Yayının son kısmında ise ana hatları ile Kıbrıs müzakerelerinde ele alınan temel konular ve her iki tarafın bunlara ilişkin perspektiflerine yer verilmektedir.

Yayının pdf versiyonuna buradan ulaşılabilir.

Yayın Adı: Reuniting Cyprus: New Dynamics & Implications for Turkey-EU Relations

Hazırlayan: Yeliz Şahin

İKV Yayın No: 282

Yayın Tarihi: Haziran 2016

Yayın Dili: İngilizce

Sayfa sayısı: 84

ISBN: 978-605-5984-76-2

2016

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT