MÜLTECİ KARDEŞLERİMİZLE İFTARDA BİR ARAYA GELDİK

İKV AB Bilgi Merkezi, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle Süleymaniye Külliyesi’nde bulunan Dârüzziyafe’de bir iftar yemeği düzenledi. İftar davetine AB Türkiye Delegasyon Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber, İKV Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu ve İKV Yönetim Kurulu Üyelerinin yanı sıra, Başkonsoloslar, yabancı misyon temsilcileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, basın mensupları ve mülteciler katıldı.

AB Türkiye Delegasyon Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber iftar davetinde gerçekleştirdiği konuşmada, 70 yıl önce birçok Avrupalı ailenin, Suriyelilerin bugün içinde bulunduğu durumda olduğunu belirterek,  Avrupalı aileler nasıl hayatları ve çocukları için daha iyi bir geleceği yeniden kurdularsa, Suriyeli dostlarımız için de böyle olmasını dilediğini ifade etti. Haber, Suriye, Irak, Afganistan, Libya ve diğer bölgelerdeki krizlerin kutsal Ramazan ayında da devam ederek bu ülkelere ve bu ülke vatandaşlarının dünyanın dört bir köşesindeki dostlarına derin bir üzüntü verdiğini vurguladı. Mültecilerin yuvalarını terk etmek zorunda kalan ve olağanüstü güçlükler içinden yaşayan insanlar olduğunu hatırlatan Haber, bugün bizlerden daha talihsiz durumda olanlara konukseverlik gösterme ve destek olma geleneğini sürdürerek, Türkiye’nin 20 ilinde mülteci gruplarını iftar sofrasında bir araya getirmekten mutlu olduklarını ifade etti.

İKV Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu iftar davetinde gerçekleştirdiği konuşmada, Suriyeli dostlarımızla bir araya gelmekten büyük bir mutluluk duyduğunu belirtirken, ülkelerinin içinde bulunduğu savaş ve çatışma ortamı sebebiyle komşu ülkelere sığınan Suriyeli mültecilerin sayısı 5 milyonu bulduğunu ifade etti. Dünyanın en önemli meselelerinden biri haline gelen mülteci konusunda duyarlığı için AB Delegasyonu ve AB Bilgi Merkezleri ağına da teşekkür eden Kabaalioğlu, Türkiye'nin, Suriye'deki sığınmacılar ile ilgili ortaya çıkan sorunların çözümünde AB ile yakın iş birliği içinde olduğunu belirtti.

 

2016

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT