E-TİCARET, SİBER HUKUK VE MARKALARA İLİŞKİN BİR SEMİNER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İKV, 6 Haziran 2016 tarihinde ABD’de bulunan Toledo Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ve hâlihazırda Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde konuk hoca olarak görev yapan Prof. Dr. Llewellyn Joseph Gibbons’u ağırladı. Prof. Dr. Gibbons, ABD’de ticaret sırları, telif hakları, patentler ve markaların mevzuatlarına ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. Gibbons’un sunumu dört ana bölümden oluştu: ABD’deki yeni federal ticari sırlara ilişkin mevzuatı hukuku, telif haklarının bitişi, patentler ve markaların olası sorunları.

Konuşmasına ABD’de yürürlüğe giren DTSA yasası (Defend Trade Secrets Act) ile başlayan Prof. Dr. Gibbons, DTSA’nın tanımının çok kapsamlı olduğunu ve tüm finans,  bilim, ekonomi veya mühendislik ile beraber, iş ve tekniki alanlarda ki bilgileri de içerdiğinin altını çizdi. Bu kapsamda, ABD’de bulunan şirketlerin de yüzde 74’ünün fikri mülkiyeti çok önemli ve kendi faaliyetleri açısından faydalı bulduğunu ifade etti. DTSA’nın sınırlarına atıfta bulunan Prof. Dr. Gibbons, bir ticari sırrın diğer bir kimse tarafından kullanılması durumunda söz konusu ticari sırrın sahibine DTSA yasası çerçevesinde dava açabileceğini de hatırlattı. DTSA yasasının arka planın da ABD çapında ulusal bir ticari sırlara ilişkin mevzuatın kurulmasını öngördüğünü de ayrıca belirtti.

Prof. Dr. Gibbons, tüm bunlara rağmen ABD’de hâlihazırda ki eyaletlerin bu alanda kendi mevzuatlarının olduğunu ve söz konusu kanunun aslında yeni bir katman eklediğini söyledi. Seminer de Prof. Dr. Gibbons tarafından hatırlatılan diğer bir yasa ise UTSA yasası (Uniform Trade Secrets Act) oldu. Söz konusu yasanın aslında tekdüze olmadığını iddia eden Prof. Dr. Gibbons, aslında UTSA’nin – New York ve Massachusetts eyaletleri hariç - ABD’nin 48 eyaletinde farklı bir şekilde uygulandığını söyledi.

DTSA’nın ticari sır suiistimallere karşın federal mahkemede hak aranması için yürürlüğe geçtiğini ve söz konusu yasanın ABD çapında uygulanmasının öngörüldüğünü dile getirdi. Buna rağmen Prof. Dr. Gibbons, söz konusu yasanın aslında eyalet çapındaki ticari sırlara ilişkin mevzuatı değiştirmediğini ve sadece federal düzeyde yeni bir kademe getirdiğini açıkladı.

Ticari sırrın tanımına da değinen Prof. Dr. Gibbons, bir ticari sırrın bir tip bilginin – örneğinin bir formülü - anlamına geldiğini ifade etti. Bir ticari sırrın oluşması için, iki kriterin tamamlanmasının gerektiğini açıkladı. Prof. Dr. Gibbons, bir ticari sırrın bağımsız ekonomik değerden türediğini ve sırrın sağlanmasını öngören çabalara dayalı olduğunu ifade etti.

ABD ve AB arasında devam eden TTIP müzakerelerinin ışığında gerçekleştirilen seminer, katılımcılara ticari sır ve fikri mülkiyet alanlarındaki ABD mevzuatları konusunda yeni bilgiler sundu. Bu çerçevede Prof. Dr. Gibbons, ABD ve AB arasında ticari sır mevzuatının farklı olduğunu ancak TTIP’nin taraflar arasındaki standartlarını yükselteceğini ifade etti.

2016

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT