İKV İLE KOSANO İŞBİRLİĞİNDE TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ ELE ALINDI

İKV 9 Mayıs 2016 tarihinde Kocaeli Sanayi Odası (KOSANO) işbirliğiyle “Türkiye – AB İlişkilerinde Ufuk Turu: Yeni Boyutlar, Yeni Hedefler” başlıklı bir seminer düzenledi. Etkinlikte Türkiye-AB ilişkilerindeki son gelişmeler, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi tartışmaları, vize serbestliği diyaloğu ve geri kabul mekanizması ele alınırken AB programları aracılığıyla sağlanan hibeler ve diğer destek programları katılımcılarla paylaşıldı.

Seminerin açış konuşması İKV ve KOSANO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu tarafından gerçekleştirildi. İKV ve KOSANO Başkanı Zeytinoğlu konuşmasına İKV’nin çalışmaları ve projeleri hakkında katılımcılara bilgi vererek başladı. Zeytinoğlu konuşmasının devamında İKV tarafından Türk kamuoyunda AB algısını ve AB üyeliğine destek düzeyini ölçmek üzere Realta araştırma şirketine yaptırılan anketin sonuçlarını katılımcılarla paylaştı. Araştırmanın bulgularına göre ankete katılanların yüzde 75’i Türkiye’nin AB üyeliğini desteklerken Türkiye’nin AB’ye üye olacağına inananların oranı yüzde 35,6 olarak ölçüldü.

Açış konuşmasının ardından İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, İKV Proje Müdürü Çisel İleri, İKV Kıdemli Uzmanı Selen Akses ve İKV Uzman Yardımcısı Ahmet Ceran Türkiye-AB ilişkilerinin çeşitli boyutlarını ortaya koyan sunumlar gerçekleştirdi. İKV Genel Sekreteri Nas Türkiye AB katılım müzakerelerine, gelinen son noktaya ve karşı karşıya kalınan sorunlara dair katılımcılarla görüşlerini paylaşırken müzakerelerin kilometre taşlarını ortaya koydu.

İKV Genel Sekreteri Nas’ın ardından İKV Uzman Yardımcısı Ahmet Ceran vize serbestliği diyaloğunda ve karşı karşıya olunan göçmen krizinde gelinen son noktaya ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. İKV Uzman Yardımcısı Ceran sunumunda vizesiz Avrupa için Türkiye’nin karşılamakla yükümlü olduğu 72 teknik kritere ilişkin bilgi verdi ve Avrupa Komisyonu tarafından 4 Mayıs 2016 tarihinde yayımlanan 3’üncü Vize Serbestliği Raporunu değerlendirdi. Öte yandan Ceran toplantıda vize uygulamasının doğurduğu sorunları çeşitli boyutlarıyla ele aldı ve İKV tarafından Schengen vize uygulamasının Türk vatandaşlarına yarattığı ekonomik külfeti ortaya koyan araştırma sonuçlarını paylaştı.

Toplantının devamında İKV Kıdemli Uzmanı Selen Akses Türkiye ile AB Gümrük Birliği’ne ve uluslararası ticaret sisteminde son duruma ilişkin sunumunu katılımcılarla paylaştı. Gümrük Birliği’nde hâlihazırda devam eden sorunlara değinen İKV Kıdemli Uzmanı Akses Gümrük Birliği’nin güncellenmesine ilişkin ihtiyacı ve çalışmaları değerlendirdi. Oturumun son konuşmacısı İKV Proje Müdürü Çisel İleri de AB’nin Türkiye’ye sağladığı fonlara ve mali desteklere ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. İKV Proje Müdürü İleri IPA fonlarıyla ilgili detaylı bilgi paylaştı ve Türkiye’nin 2014-2020 yıllarını kapsayan dönemde 4.454 milyon avro tutarında mali yardımdan faydalanacağının altını çizdi. Bununla birlikte İleri, Türkiye’nin Horizon 2020, CREATIVE EUROPE, COSME, EaSI, Erasmus+ gibi çok çeşitli AB programından faydalanabileceğini, KOBİ’lerin, sivil toplumun, öğrencilerin ve girişimcilerin toplamda 100 milyar avroya varan hibeler için proje başvurusunda bulunabileceğini belirtti.

2016

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT