YEREL SCHENGEN GRUBU VİZE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI TEKİRDAĞ’DA GERÇEKLEŞTİ

Yerel Schengen Grubu iş dünyası için vize bilgilendirme toplantısı TOBB, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ile AB Türkiye Delegasyonu işbirliğiyle 12 Mayıs 2016 tarihinde Tekirdağ’da gerçekleştirildi. Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ın açış konuşmasıyla başlayan etkinlikte Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Belçika İstanbul Başkonsolosluğundan Konsolos Henri Vantieghem, Belçika İstanbul Başkonsolosluğundan Vize Bölüm Başkanı Jean Nicolas Dewaide, AB Ankara Delegasyonundan Yerel Schengen İşbirliği ve Sınır Güvenliği Yetkilisi Jörg Dieter Köstinger, İtalya İstanbul Başkonsolosluğundan Konsolos Yardımcısı Giulia Prati, Almanya İstanbul Başkonsolosluğundan Vize Bölüm Başkanı Alexander Dodt, Macaristan İstanbul Başkonsolosluğundan Konsolos Zsuzsanna Palmai, Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğundan Vize Bölüm Başkanı Nora Jurkovicova, İktisadi Kalkınma Vakfı Genel Sekreteri Çiğdem Nas, TOBB AB Dairesi Başkanlığından Uzman Senem Yavaş, İKV Uzman Yardımcısı Ahmet Ceran Tekirdağ İl Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri, Tekirdağ TSO Genel Sekreteri İrfan Ekici, çevre ilçelerdeki Oda/Borsa yetkilileri ile çok sayıda firma temsilcileri katılım gösterdi.

Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Günay, Avrupa Komisyonu’nun Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasının kaldırılması doğrultusunda verdiği tavsiye karardan memnuniyet duyduklarını ve tarafların sürecin devamında sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiği belirtti. Günay vize serbestliğinin gerçekleşmesi halinde önemli bir haksızlığın önüne geçileceği ve iş dünyasının nefes alacağını vurguladı. Günay kalkınma hamlesinin ileri aşamaya taşınabilmesi için AB ülkeleriyle daha ileri ticari ilişkilere girilmesinin öneminin altını çizdi.

İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas vize serbestliği diyaloğunda ve karşı karşıya olunan göçmen krizinde gelinen son noktaya ilişkin toplantıda bir sunum gerçekleştirdi. İKV Genel Sekreteri Nas sunumunda vizesiz Avrupa için Türkiye’nin karşılamakla yükümlü olduğu 72 teknik kritere ilişkin bilgi verdi ve Avrupa Komisyonu tarafından 4 Mayıs 2016 tarihinde yayımlanan 3’üncü Vize Serbestliği Raporunu değerlendirdi. Öte yandan Ceran toplantıda vize uygulamasının doğurduğu sorunları çeşitli boyutlarıyla ele aldı ve İKV tarafından Schengen vize uygulamasının Türk vatandaşlarına yarattığı ekonomik külfeti ortaya koyan araştırma sonuçlarını paylaştı.

AB Ankara Delegasyonundan Yerel Schengen İşbirliği ve Sınır Güvenliği Yetkilisi Jörg Dieter Köstinger, İtalya İstanbul Başkonsolosluğundan Konsolos Yardımcısı Giulia Prati, Almanya İstanbul Başkonsolosluğundan Vize Bölüm Başkanı Alexander Dodt ise kısa süreli seyehatler için geçerli C tipi Schengen vizesi ve uygulamadaki detaylara ilişkin iş dünyası temsilcilerini bilgilendirdi. Etkinliği devamında katılımcılar Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasına ilişkin sorularını ve görüşlerini ortaya koydu.

 

2016

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT