VİZESİZ AVRUPA HAYALİNİN ÖNÜNDEKİ SON 5 KRİTERE DERİNLEMESİNE BAKIŞ

20 Ekim 2014 tarihinde Avrupa Komisyonu, Türk vatandaşlarına yönelik Schengen vize uygulamasının kaldırılabilmesi için Türkiye’nin ev ödevlerini ne kadar yerine getirdiğini değerlendiren 1’inci Vize Serbestliği Raporu’nu yayımlamıştı. Raporda, 5 ayrı blokta ve 72 ayrı teknik kritere ilişkin performansı değerlendiriliyordu.

İKV olarak, 1’inci Vize Serbestliği Raporu’nun yayımlandığı tarihten bu yana bahsi geçen 72 kriteri derinlemesine inceleyen analizler, notlar, raporlar ve yayınlar hazırlamaya; etkinlikler düzenlemeye devam ediyoruz. Gelinen son noktada 4 Mayıs 2016 tarihinde Avrupa Komisyonu’nun 3’üncü Vize Serbestliği Raporu yayımlandı. Komisyon, 72 kriterin 5’inde halen daha AB standartlarına uyumun tam olarak sağlanmadığı, eksikler bulunduğu ve ileri reform hamlelerine ihtiyaç duyulduğunu öne sürüyor. Vize Serbestliği Türk vatandaşlarına yönelik Schengen vize uygulamasının sona erdirilebilmesinin önünde teknik hiçbir engelin kalmaması için Türk yetkili makamların, Konsey ve AP’deki oylamalar öncesinde bu 5 kriteri yerine getirmesi gerekiyor.

İKV Uzman Yardımcısı Ahmet Ceran tarafından hazırlanan Vizesiz Avrupa Hayalinin Önündeki Son 5 Kritere Derinlemesine Bakış başlıklı Değerlendirme Notuna buradan ulaşılabilir.

 

2016

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT