İKV BAŞKANI TOBB’UN TÜRKİYE-AB YÜKSEK DÜZEY EKONOMİ DİYALOĞU ÇALIŞMA YEMEĞİNE KATILDI

Türkiye-AB Yüksek Düzey Ekonomi Diyaloğu Özel Sektör Çalışma Yemeği TOBB Başkanı ve EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde İstanbul Hilton Otel’de yapıldı.

Yemeğe katılan İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ekonomik diyalog mekanizmasının öneminin yanısıra Türkiye’nin AB katılım müzakerelerinin canlandırılması gereğine dikkat çekti ve 800 bin nüfuslu bir ülke nedeniyle altı faslın açılamamasının demokratik bir uygulama olmadığını söyledi. Zeytinoğlu, GKRY tarafından bloke edilen yargı ve temel haklar ile adalet, özgürlük ve güvenlik gibi fasılların türkiye’de reformların devam etmesi açısından kritik önemde olduğunu belirtti ve “AB eğer Türkiye’de reform yapılmasını ve yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü  ve temel haklar alanındaki sorunlara çözüm bulunmasını istiyorsa bu fasılların önündeki engelleri kaldırmalıdır” dedi.

Toplantıya; Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AB Bakanı Volkan Bozkır, AB Türkiye Delagasyon Başkanı Hansjörg Haber, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen, Avrupa Komisyonu’nun Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Avrupa Komisyonu’nun Çevre, Denizcilik ve Balıkçılıktan Sorumlu Üyesi Karmenu Vella, Avrupa Komisyonu’nun Araştırma ve Yenilikçilikten Sorumlu ÜyesiWolfgang Burtscher, EUROCHAMBRES  CEO’su Arnaldo Abruzzini, BUSINESSEUROPE CEO’su Markus J.Beyrer, BUSINESSEUROPE Uluslararası İlişkiler Direktörü Luisa Santos, AB özel sektör temsilcileri, uluslararası finansal kuruluşların temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, oda borsa ve sektör meclisi temsilcileri katıldı.

TOBB Başkanı ve EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu çalışma yemeğinin başlangıcında yaptığı konuşmada AB’ye katılım için gerçek anlamda bir entegrasyon gerektiğini vurgularken, iş dünyasının da ekonomik entegrasyonun ana unsurlarından olduğunu kaydetti.

AB ile ilişkilerin geçmişine ilişkin de bilgiler veren Hisarcıklıoğlu, daha fazla diyaloğa ve çalışma gücüne ihtiyaç olduğunu söyledi.

 

2016

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT