JEAN MONNET BURSİYERLERİ İKV BRÜKSEL TEMSİLCİSİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen Jean Monnet Burs Programı kapsamında, Avrupa’nın en seçkin eğitim kurumlarında eğitimlerine devam eden 2015-2016 akademik yılı bursiyerleri 21-22 Nisan 2016 tarihleri arasında Brüksel’de düzenlenen İzleme ve Çalışma Ziyareti kapsamında İKV Brüksel Temsilcisi Haluk Nuray ile bir araya geldi. İKV Brüksel Temsilcisi Nuray bursiyerlere AB kurumlarının işleyişini ve İKV’nin faaliyetlerini anlattı.

2015-2016 akademik yılında programdan yararlanmaya hak kazanan ve şu anda Avrupa Birliği ülkelerinde akademik çalışmalarını sürdüren 226 Jean Monnet bursiyeri, ülkemizin 44 farklı kamu kurumunu, 25 farklı üniversitesini, 30 farklı özel sektör ve sivil toplum kuruluşunu temsil ediyor. 2015-2016 akademik yılı Jean Monnet bursiyerleri; aralarında İngiltere, Hollanda, İtalya, Fransa, Belçika, İrlanda, Almanya, İsveç, İspanya ve Malta’nın bulunduğu 10 farklı AB üyesi ülkede 25 farklı müktesebat başlığında akademik çalışma yapıyor.

Brüksel İzleme ve Çalışma Ziyareti kapsamında, Avrupa’nın pek çok farklı noktasından gelen Jean Monnet Bursiyerleri Brüksel’de buluşarak bilgi ve deneyimlerini birbirleriyle paylaşma ve ağ kurma fırsatı elde etti.

JEAN MONNET BURS PROGRAMI HAKKINDA BİLGİ

25 yılı aşkın süredir yürütülmekte olan Jean Monnet Burs Programı, Türkiye'deki en köklü ve prestijli burs programları arasında yer alıyor. Program, temel olarak Avrupa Birliği alanında uzmanlaşmış personel ihtiyacını karşılayarak, bu alanda kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarında ihtiyaç duyulan idari kapasitenin oluşturulmasına katkı sağlamayı amaçlıyor. Bu hedefinin yanı sıra Program, AB ve Türkiye sivil toplumları arasında diyalog köprüleri kurulmasına da yardımcı oluyor.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Jean Monnet Burs Programı sadece Türkiye’ye özel bir program niteliği taşıyor ve 2007 yılından bu yana Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Bursiyerler en az 3, en fazla 12 aylık dönemlerde AB üyesi ülkelerdeki bir üniversitede veya üniversiteye eş değer bir kuruluşta yüksek lisans eğitimi alıyor veya araştırma programlarına katılabiliyor.

Uygulamaya konulduğu 1990 yılından bu yana Jean Monnet burs programından yararlanan bursiyer sayısı, kamu çalışanlarından özel sektör temsilcilerine, üniversite öğrencilerinden akademisyenlere, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden yerel yönetim çalışanlarına kadar geniş bir yelpazede yaklaşık 2.000’i buluyor.

2015-2016 akademik yılı, Jean Monnet Burs Programının 25 yıllık uygulama döneminde en çok bursiyer sayısına ulaşılan dönem oldu. 2015-2016 akademik yılı kapsamında 226 kişiye burs verildi. 

2016

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT