İKİNCİ VİZE SERBESTLİĞİ RAPORUNDA ÖNE ÇIKANLAR: TABLO HER ZAMANKİNDEN OLUMLU

Avrupa Komisyonu, Türkiye ile AB arasında devam etmekte olan vize serbestliği diyaloğuna ilişkin ikinci değerlendirme raporunu, beklenenden de erken bir şekilde, 4 Mart 2016 tarihinde yayımladı. Rapor, Suriye’de süren çatışma ortamıyla birlikte gittikçe büyüyen göçmen kriziyle eş zamanlı hız kazanan Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği açısından kilit önem taşıyor. Vizesiz Avrupa hayalinin gerçek olabilmesi için, Türk yetkili makamların, bu raporda öne sürülen değerlendirmeleri dikkate alması ve ilgili kriterleri karşılamaya yönelik adımları atması gerekiyor.

Komisyonun Türkiye-AB Vize Serbestliği Diyaloğuna ilişkin Birinci Değerlendirme Raporu 20 Ekim 2014 tarihinde yayımlanmıştı. Birinci Raporda, Komisyon tarafından 72 ayrı kriterde, Türkiye’nin vize serbestliğine yönelik gerçekleştirmesi öngörülen reformlar ve Türkiye’nin bu alanlardaki performansı değerlendirilmişti. 7 Mart 2016 tarihinde yayımlanan İkinci Değerlendirme Raporunda da benzer olumlu bir dilin hakim olduğu ve bu 72 kriter değerlendirilirken ilk bakışta Komisyonun yapıcı bir yaklaşım sergilediği dikkat çekiyor. Dolayısıyla Türk vatandaşlarına vizesiz Avrupa kapılarının açılması ihtimali, genişleme yorgunluğu yaşayan Avrupa ve reform yorgunluğu yaşayan Türkiye için önümüzdeki dönemde benzersiz bir başarı hikayesine dönüşebilir.

İKV Uzman Yardımcısı Ahmet Ceran'ın, vizesiz Avrupa yolunda AB'nin Türkiye'ye ilişkin değerlendirmelerini ve beklentilerini 5 ayrı tematik blokta analiz ettiği "İkinci Raporun Ardından: Vize Serbestliği Diyaloğunda Öne Çıkanlar" başlıklı değerlendirme notuna buradan ulaşılabilir.

2016

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT