5 SORUDA TÜRKİYE-AB ZİRVESİ

İKV Uzman Yardımcısı ve AB Bilgi Merkezi Koordinaötürü Mehmet Poyrazlı'nın hazırladığı “5 Soruda Türkiye-AB Zirvesi” adlı bilgi notuna aşağıda ulaşabilirsiniz.

 

1) 7 Mart’taki Zirveye nasıl gelindi?

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 885.000 göçmen, Türkiye üzerinden Yunanistan’a geçiş yaptı ve bu sayı kış şartlarına rağmen 17 Aralık-31 Ocak 2016 tarihleri arasında 110.000’i aştı. Daha önce görülmemiş büyüklükteki bu rakamlar AB sistemi üzerinde büyük bir baskı yarattı. AB’nin 1985 yılından beri adım adım oluşturduğu Schengen sistemi ve serbest dolaşım alanı tehdit altına girdi. Geçtiğimiz yaz aylarında soruna ortak bir çözüm bulunması için harekete geçen Almanya Başbakanı Angela Merkel ne yazık ki çoğu AB ülkesinden yeterli desteği bulamadı. Giderek içinden çıkılmaz bir hale gelen bu kaotik ortamda, tüm umutlar 7 Martta toplanan Türkiye-AB Zirvesi’ne bağlandı.

2) Türkiye nasıl bir teklif sundu?

Türkiye Zirve'de sığınmacı krizine çözüm getirecek ve Türkiye-AB arasında işbirliğini güçlendirecek yeni bir teklif sundu. Taslak metne göre Türkiye, toprakları üzerinden Yunan adalarına geçen kaçak göçmenleri, hızlı bir şekilde geri kabul edecek. Kaçak göçün en çok yaşandığı olan Midilli, Sakız, Sisam, İleryoz ve İstanköy'de (Kos) sığınmacı ve göçmen akışını izleyecek birimler kurulacak. Türkiye'nin Yunan adalarından geri kabul ettiği her bir Suriyeli için Türkiye'den başka bir Suriyeli bir AB ülkesine yerleştirilecek.

3) Türkiye AB’den ne bekliyor?

Türkiye öncelikle 3 milyar avroluk mevcut fonun aktarılmasının hızlandırılması ve ek olarak AB’nin Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için 2018 sonuna kadar 3 milyar avro daha toplamda 6 milyar avro yardım sağlamasını talep etti. Türkiye ile AB arasındaki devam eden üyelik müzakerelerin canlandırılması için yeni müzakere fasıllarının açılması ve daha önce Ekim 2016 olarak açıklanan vizesiz seyahat tarihinin öne çekilerek en geç Haziran ayı sonuna kadar sağlanması da Türkiye’nin talepleri arasında yer alıyor.

4) AB ne talep etti?

7 Mart öncesinde Paris'te Merkel ile Hollande bir araya geldi. Buluşmada iki temel mesaj verilmeye çalışıldı. Birincisi, Suriyeli mülteciler artık Avrupa'ya gelmesin ve AB de Türkiye'de Suriyelilere yardım etsin. İkinci dikkat çekilen konu ise Suriye'de saldırıların durmasının mülteci akınını azaltacak nihai ve en kritik adım olacağı idi. AB için temel öncelik Türkiye üzerinden geçen Batı Balkan göç güzergahının kapatılması ve düzensiz göçün önlenmesi ve bunun yanında Suriyeli göçmenlerin Türkiye’de entegre edilerek, Yunanistan veya Bulgaristan üzerinden AB’ye geçişlerinin önlenmesi.

5) Vizesiz seyahat geliyor mu?

Avrupa Komisyonu 4 Mart 2016 tarihinde Türkiye’nin vize serbestliği yol haritasındaki koşulları yerine getirme durumunu değerlendiren 2’nci İlerleme Raporunu yayımladı.  Rapora göre, Türkiye’nin hala yerine getirmesi gereken kriterlere bağlı olarak, Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılma olasılığını güçleniyor. 29 Kasım’da gerçekleşen Türkiye-AB Zirvesi'nde Ekim 2016 olarak belirlenen vizelerin kaldırılması tarihi öne çekilerek, vize serbestliği yol haritasındaki yükümlülüklerin yerine getirilmesi durumunda, Türk vatandaşları için vizeler en geç haziran ayı sonuna kadar kaldırılacak. İkinci vize serbestliği ilerleme raporuna göre Türkiye’nin yerine getirmesi gereken 46 koşul bulunuyor.

2016

E-Bülten Kayıt

İKV KURUCU VE MÜTTEVELLİ KURUMLARI

© 2024 İKV Bütün Hakları Saklıdır.
Designed By: OrBiT